Od tygodnia noszę wkladki ortopedyczne(zaawansowane płaskostopie). Fizjoterapeutka zaleciła również

4 odpowiedzi

Od tygodnia noszę wkladki ortopedyczne(zaawansowane płaskostopie). Fizjoterapeutka zaleciła również ćwiczenia, w tym np. Stanie na jednej nodze, na boku, by wzmocnić stopę. W związku z tym, pytanie - czy powinnam wykonywać to ćwiczenie w butach i wkładkach, czy na golych stopach? Jakie ćwiczenia przyniosą jeszcze rezultaty?
Kiedy spodziewac sie poprawy przez noszenie wkladek?

Z wyrazami szacunku
Niecierpliwa pacjentka :)
Dzień dobry, w przypadku wad stop cwiczenia prowadzi się na bazie nauki prawidłowego ustawienia stopy. Samodzielna korekta z wady do prawidłowego ustawienia to proces wymagający instrukcji, torowania, cwiczen i uwagi. Cwiczenia wykonuje się progresywnie od łatwych w podparciu obunóż do skomplikowanych np na jednej nodze lub niestabilnym podłożu l. Stanie na boku stopy bo tak to zrozumiałem dodatkowo na jednej nodze wydaje mi się mało trafione i bezpieczne. Ale możliwe, że źle Pani opisała ćwiczenie.

Witam. Pani prawdopodobnie dostała ćwiczenie na mięsień piszczelowy tylny co moim zdaniem nie jest błędem, gdyż w ten sposób wzmacnia mięsień odpowiedzialny za łuk podłużny stopy (można to ćwiczenie wykonywać bez pełnego obciążenia). A ćwiczenia wykonywałbym raczej bez butów za to z Pani dużą kontrolą nad stopą tak żeby nie pogłębiała się wada. Polecam też ćwiczenie "krótka stopa" ale to i tak ktoś musi Pani pokazać. Proszę stosować się do zaleceń fizjoterapeutki. Pozdrawiam
Najpierw trzeba dokładnie określic jakiego rodzaju to płaskostopie, aby zalecic cwiczenia. Natomiast cwiczenia w kontekście stóp, kolan, czy też generalnie kończyny dolnej w podporze na stopie, lepiej wykonywac na gołą stopę, ew. w samej skarpecie dla lepszego czucia głębokiego. Pozdrawiam.
Wszystkie ćwiczenia korygujące wady stóp prowadzi się bez wkladek i bez obuwia proponuje ćwiczenie w pozycji obciążenia i podnoszenia wszystkich palców ku górze także te wszystkie które wzmacniają mm stóp. Stanie na boku jednej nogi uważam za pomagające w korekcji i niebezpieczne