Od ponad 5 lat zmagam się z uciążliwym bólem brzucha po obydwu stronach jelit. Miałam w tym zakresie

8 odpowiedzi
Od ponad 5 lat zmagam się z uciążliwym bólem brzucha po obydwu stronach jelit. Miałam w tym zakresie badania: usg brzucha, badania na krew utajoną, oraz antybiotyki, leki łagodzące tj. Ulgasim..nic nie przynosi efektów. Problem jest nawracający, zwykle od rozpoczęcia trwa 3 dni, dolegliwości bólowe nie ustępują za każdym razem po wypróżnieniu, wzdęcia są bardzo częste ( mam wrażenie, że codziennie) uczucie pełnego brzucha, dodatkowo bóle w okolicy odcinka lędźwiowego i klatce piersiowej ( nie wiem czy można to ze sobą powiązać) Dodam, że odżywiam się zdrowo, nie mam problemu z przemianą materii jestem też aktywna fizycznie ale bóle brzucha skutecznie obniżają moje samopoczucie, jest to bardzo uciążliwe. Poszukuję skutecznego rozwiązania aby zrozumieć ten ból i wiedzieć co powinnam wykluczyć z jadłospisu, jakie badania wykonać. Będę wdzięczna na fachową opinię.
Dzień dobry. Jeśli nie były wykonywane, to sugeruję dodatkową diagnostykę w kierunku SIBO. Warto również rozważyć badania pod kątem alergii pokarmowych IgG zależnych, infekcji pasożytniczych czy bakteryjnych.
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być związane również z zaburzeniami w składzie mikroflory jelitowej. Może też współistnieć kilka problemów.
W związku z tym, że zgłasza Pani codzienny problem ze wzdęciami, to zaczęłabym od wykluczenia SIBO + dobry gastrolog. Pozdrawiam!

Problem może wynikać z napięć funkcjonalnych w przewozie pokarmowym, które z kolei mogą wynikać np. Z reakcji na stres, jedzenie itd. Wystarczy ze napiety jest któryś ze zwieraczy np. Odźwiernik lub przejście dwunastniczoczcze i problemy trawienne mogą się objawiać jak w tym przypadku. Zapraszam na diagnostykę i terapie.
Bardzo dobrze Panią rozumiem, gdyż mam wielu takich pacjentów z podobnymi dolegliwościami, którzy po diecie i suplementacji czują się o wiele lepiej. Zalecam im wtedy przejście na dietę rotacyjno - eliminacyjną, czyli wykluczamy pszenicę, mleko i czasem jajka. Dodatkowo trzeba oczyścić organizm polecam - na początek olejek z oregano do tego lucernę i chlorofil. Dodatkowo trzeba zastanowić się czy w rodzinie nie ma chorób autoimunologicznych takich jak schorzenia tarczycy, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, celiakia czy łuszczyca. Warto tez zbadać się w kierunku celiaki i ją wykluczyć. Dodatkowo jeśli ból nasila się przy dużym stresie warto sięgnąć po techniki relaksacji - polecam aromaterapię i pracę z podświadomością.
Proszę wprowadzić dobrej jakości probiotyk w wersji forte trzy razy dziennie do każdego posiłku w ilości terapeutycznej, nie profilaktycznej. Odstawić produkty pszenne oraz mleko. Należy dążyć do eliminacji produktów wysoko przetworzonych. Proszę również spróbować balsamu Szostakowskiego; dawkowanie wg ulotki.
Pozdrawiam
Dzień dobry, z pewnością należy poszerzyć diagnostykę i znaleźć przyczynę problemu. Dopiero na podstawie prawidłowo postawionej diagnozy można ułożyć indywidualną dietę. Sugerowałabym Pani konsultacje z dietetykiem klinicznym (zapraszam do mnie, zajmuję się pacjentami z problemami z przewodem pokarmowym) i dobrym gastrologiem.
Sugeruję skonsultowanie się z gastroenterologiem w celu dalszej diagnostyki i oceny objawów bólowych. Może być konieczne wykonanie dodatkowych badań, takich jak gastroskopia, kolonoskopia, czy testy na nietolerancję pokarmową oraz w kierunku SIBO. Ważne jest również dokładne omówienie diety, aby wykluczyć pokarmy, które mogą nasilać dolegliwości bólowe. Dobrze jest prowadzić dziennik żywieniowy, aby śledzić, które produkty wywołują nieprzyjemne objawy. Warto również zwrócić uwagę na stres, ponieważ może wpływać na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Po konsultacji lekarskiej warto zwrócić się do dietetyka, który pomoże w ustaleniu optymalnej diety.
Dzień dobry, sugeruję dalszą diagnostykę, może w kierunku SIBO i pasożytów. Dobrze byłoby również przeanalizować Pani dzienniczek żywieniowy. Być może niektóre produkty, choć potencjalnie ,,zdrowe'', wywołują u Pani dolegliwości. Warto skontaktować się ze specjalistą. Pozdrawiam!
Dzień dobry!
Czytając Pani pytanie nasunęło mi się wiele kwestii w głowie. Przy tak różnych i niespecyficznych objawach ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć, co tak naprawdę jest przyczyną Pani dolegliwości. Obecnie mamy dostęp do wielu badań, które mogłyby nakierować na przyczynę, dlatego też proponuję poszerzenie diagnostyki. Jednak jest to sprawa bardzo indywidualna i ciężko po jednym komentarzu wybrać to, co najlepsze.

Czytając Pani pytanie widzę przed oczami osobę, która jest zmęczona swoimi objawami i rzeczywiście szuka pomocy. Jestem dumna, że znajduje Pani siłę i chęć poprawy swojego samopoczucia!

Warto znaleźć kogoś, kto zbierze wszystko w całość i sensownie dalej Panią poprowadzi. Dopiero po wgłębieniu się w Pani dokładną historię choroby, analizie wyników badań, czy omówieniu dzienniczka żywieniowego można byłoby wysnuć rzeczywiste wnioski i dostosować dalsze postępowanie tak, żeby krok po kroku czuła się Pani coraz lepiej.

Na co dzień pracuję z osobami, które mają często wieloletnie problemy z układem pokarmowym i nie mogą znaleźć powodu swoich dolegliwości. Jeśli stwierdzi Pani, że potrzebuje kogoś, kto spróbuje znaleźć przyczynę i rozwiązanie, to zapraszam.

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo, dużo zdrowia!