Od kilku lat zmagam się z zaburzeniami lękowymi. Mój największy problem to rozmawianie z ludźmi. Gdy

8 odpowiedzi
Od kilku lat zmagam się z zaburzeniami lękowymi. Mój największy problem to rozmawianie z ludźmi. Gdy z kimś rozmawiam zaczynam kontrolować to jak patrzę jakie gesty wykonuje i mimikę przy czym nie słucham treści przekazywanej przez tą osobę. Te myśli są automatyczne. I gdy skupiam się na wzroku i staram się na kogoś dłużej patrzeć wtedy odczuwam taki impuls w głowie w oku tak jakby mnie paralizował. Dodam że jak nie myślę o kontrolowaniu to jest wszystko okej. Proszę o pomoc.
Droga Pani/Drogi Panie,
techniki poznawczo-behawioralne umożliwiają pracę nad myślami automatycznym oraz przekonaniami. Zachęcam do skonsultowania się z psychologiem pracującym w nurcie CBT. Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Dzień dobry,
Dobrze, że szuka Pani pomocy i sposobu na ulgę. W przypadku zaburzeń lękowych wskazana jest terapia psychologiczna/psychoterapia nastawiona na poprawę funkcjonowania i osłabienie lęków. Warto zgłosić się do gabinetu psychoterapii po pomoc.
Pozdrawiam
Aleksandra Szygendowska
Dzień dobry,
Jak to z lękiem bywa, jedyną możliwością jego obniżenia jest konfrontacja z nim.
Gratuluję odwagi w przełamywaniu go!
Jest Pani dzielna.
Warto spróbować wyłapać pojawiające się myśli automatyczne, podczas prowadzenia rozmowy z drugą osobą. Jeśli to możliwe, można zapisać je na kartce, w telefonie lub po prostu zapamiętać. Ma to na celu samoobserwację. Polecam również zadać sobie pytanie, co czuję, gdy pojawiają się wyłapane myśli oraz jakie zachowanie one powodują-zapewne jest to kontrola swojego zachowania. Pomocna będzie psychoterapia poznawczo-behawioralna, podczas której terapeuta pomoże Pani zrozumieć swoje myśli automatyczne oraz odkryć przekonania, jakie kierują Pani życiem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę odwagi.
Walkiewicz Roksana
Dzień dobry. Pani/Pana objawy świadczyć mogą o zaburzeniach lęku społecznego. Skuteczna w ich leczeniu jest terapia poznawczo-behawioralna. Rozumiem, że czasem trudno jest podjąć decyzję o psychoterapii, obecnie wiele ośrodków oferuje darmową konsultację, która może pomóc rozwiać wątpliwości i pomóc w podjęciu decyzji, co będzie najlepsze w Pani/Pana sytuacji. Pozdrawiam. Iwona Nepelska Urasińska
Dzień dobry, najlepszą formą pomocy w sytuacji nasilonego lęku w sytuacjach społecznych jest podjęcie psychoterapii, co pozwoli zrozumieć także mechanizm - dlaczego tak się dzieje a nie tylko skupić się na objawach. Rozumiem, że odczuwane trudności wpływają na codzienne funkcjonowanie, podjęła/podjął Pani/Pan pierwszy krok w celu zmiany i może warto pójść dalej pod okiem "przewodnika" przy którym można byłoby także bezpiecznie "ćwiczyć" sytuacje społeczne. Serdecznie pozdrawiam i gratuluje odwagi podzielenia się trudnościami oraz odwagi poszukiwania pomocy i wsparcia
Myślę że zarówno terapia poznawczo-behawioralna jak i terapia schematu mogłaby tu wiele pomóc.
Gdzieś się Pan/Pani tego objawu nabawił w toku socjalizacji również. Warto to przepracować w terapii . Często myśli wynikają ze schematów i przekonań,które możemy zmienić.Zapraszam .
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Rekomenduję psychoterapię, na którą ukierunkuje p pierwszej konsultacji psycholog. Proszę tylko rozważyć, czy obecny moment jest w przypadku tych trudności (fobia społeczna) najkorzystniejszy. Z tym zaburzeniem trzeba pracować praktycznie czyli konfrontując się z ludźmi i wchodząc w relacje interpersonalne, a dziś jest to niewskazane i raczej niemożliwe. Zapraszam do kontaktu. Pracuję na miejscu i także n-line. Prowadzę też terapię narracyjną via mail. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Istotne jest ustalenie przyczyny, która spowodowała opisany powyżej objaw. Konsultacja z psychoterapeutą pomoże rozpoznać szczegółowo temat w indywidualny sposób. Może okazać się, zgłoszony problem, pomoże także w rozwiązaniu innych tematów.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do kontaktu
Ewa