Od dłuższego czasu wypadają mi bardzo mocno włosy .Stosowałam leki ,wcierki i nic nie pomaga.Na pocz

2 odpowiedzi
Od dłuższego czasu wypadają mi bardzo mocno włosy .Stosowałam leki ,wcierki i nic nie pomaga.Na początku był to powód zmiany nawyków żywieniowych.Ale teraz nawet mimo zdrowego odżywiania włosy nadal wypadają już nie wiem jaka jest tego przyczyna.Proszę o radę co powinnam zrobić.
Na początku zaczęłabym od diagnostyki tarczycy. TSH, ft3, ft4, anty TPO oraz anty TG. Proszę też nie sugerować się samą normą na wynikach, np. u młodych kobiet warto żeby TSH było poniżej 2 mimo, że norma podana na wyniku ma większy zakres. Być może dieta jest bardzo niedoborowa i brakuje w niej składników np. biotyny. Ciężko mówić w ciemno nie znając innych objawów, Pani modelu żywienia, ewentualnych chorób u Pani lub w rodzinie, ale polecam zacząć od tarczycy i konsultacji z dietetykiem czy Pani dieta pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki oraz wizyty u lekarza rodzinnego, który zna Pani historię chorób i może zasugeruje coś więcej.

Koniecznie należy wykonać następujące badania:
TSH, ft3, ft4, anty TPO, anty TG, ferrytynę, witaminę B12, morfologię oraz lipidogram.
Po tak szczegółowej diagnostyce uda się już powiedzieć o wiele więcej. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na poziom ferrtyny. Niedobory żelaza są bardzo częste, kiedy łamią i wypadają nam włosy.
Dodatkowo warto przeanalizować jadłospis pod kątem spożycia właśnie żelaza, tłuszczu, magnezu, witamin z grupy B, ale również białka.

Zapraszam na konsultację, na co dzień pracuję w Warszawie, Żyrardowie oraz online. Pozdrawiam Milena Olaszewska