Od dłuższego czasu planuję wizytę u psychologa, ale boję się, że mam tak wiele różnych problemów, że

4 odpowiedzi
Od dłuższego czasu planuję wizytę u psychologa, ale boję się, że mam tak wiele różnych problemów, że nie będę w stanie nawet o wszystkich opowiedzieć. Nie będę wiedziała od czego zacząć. Nie wiem też jak znaleźć takiego, przed którym będę mogła się otworzyć. Czym się mam kierować przy wyborze?
Dzień dobry,
proszę się nie obawiać, ani dużej ilości problemów, ani tego od czego zacząć. Od tego jest drugi człowiek- terapeuta, którego rolą jest, poprzez zadawanie pytań, wyłonienie tego co jest istotą Pani problemu. Podczas konsultacji ustali Pani wspólnie z terapeutą cel pracy. Jeżeli tematów jest faktycznie dużo, praca przebiega sukcesywnie, aż poszczególne problemy zostaną rozwiązane tzn. będzie Pani potrafiła stawić im czoła. Przy wyborze terapeuty proszę się kierować własną intuicją i wybrać tego, który Pani najbardziej pasuje. Powodzenia

Witam serdecznie
Stres przed pierwszą sesją u psychoterapety to coś "normalnego" i w pełni zrozumiałego, ponieważ otwieramy się przed nieznaną osobą.
Warto poczytać o nurtach i wybrać Pani najbliższy, np.: psychodynamiczny, gestalt, poznawczo-behawioralny czy... najciekawszy według mnie :) systemowy.
Najważniejszy czynnik leczący, to spotkanie z drugą osobą, przy której czuje się Pani bezpiecznie i dobrze.
Na początek może Pani sobie zrobić skalę od 0 do 10, i problem który stanowi aż 10 punktów, czyli jest najbardziej "palący", można wybrać na początek. Można też odwrotnie - zacząć od jakiegoś niewielkiego, by nabrać zaufania do terapeutki/terapeuty, bo szczególnie trudne sprawy nie jest dobrze "wyjawiać" nawet w terapii na samym początku, gdy nie jest zawiązana bezpieczna więź.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do gabinetu we Wrocławiu lub na skype :)
Łucja Fitchman
Witam, to dobrze, że idzie Pani do psychologa a nie do psychoterapeuty czy psychiatry. Psycholog powinien
panię zdiagnozować i jeżeli Pani problemy nie są specjalnie trudne może zaproponować terapię lub wskazać następny krok, którym powinna być wizyta u psychoterapeuty.
Wizyta u psychiatry to wizyta ostateczna w tym łańcuchu.
Pozdrawiam
Dzień dobry, obawa przed pierwszą wizytą u psychologa jest naturalna - w końcu idzie się na wizytę porozmawiać najczęściej o trudnych dla nas tematach. Też na wizycie nie musi Pani opowiadać od razu o wszystkim - może Pani zacząć od tego co na tę chwilę jest dla Pani najważniejsze. Proszę pamiętać, że wszystkie swoje wątpliwości zawsze może Pani omówić z psychologiem. Ważne jest też, że psycholog i psychoterapeuta to dwa różne zawody, choć wielu psychoterapeutów jest też psychologami. Psycholog zajmuje się diagnozą, krótkotrwałym wsparciem psychologicznym. Psychoterapeuta - prowadzi terapię, która ma na celu dokonanie określonej zmiany w funkcjonowaniu zgłaszającej się po pomoc osoby. Pracuje razem swoim klientem nad jego problemami i wspiera w procesie rozwoju i zmiany. Co do wyboru - polecam zacząć od poszukania psychologów w swojej okolicy, poczytania czym się zajmują i spróbować pójść do tego, który intuicyjnie wyda się najodpowiedniejszy dla Pani.
Pozdrawiam i życzę powodzenia, Anna Krążyńska