Od 9 lat jestem w toksycznym małżeństwie, mamy córkę, siedem i pół roku. W l. od 6 do 3 lat temu prz

5 odpowiedzi
Od 9 lat jestem w toksycznym małżeństwie, mamy córkę, siedem i pół roku. W l. od 6 do 3 lat temu przeszedłem piekło przemocy psychicznej, wytrwałem przy żonie tylko dla ochrony dziecka. Od tamtej pory, kiedy już zostałem "uregulowany", regularne poniżanie ograniczyło się do wybuchów agresji słownej pod adresem moim i dziecka z byle powodu. Ca co dzień jest OK, dogadujemy się, żona zadowolona bo dom chodzi jak w zegarku, a ja nauczyłem się unikać "zderzeń" dla dobra świata dziecka. Ale po małej widzę niekorzystny wpływ matki (choć na co dzień bardzo się kochają, mała chwilami się jej zwyczajnie boi jak np. rozleje herbatę przychodzi z tym do mnie i melduje szeptem bo mama będzie krzyczeć; ponadto mała cofnęła się w samodzielności - prawdopodobnie dlatego że mama często robi wszystko za nią, szybciej). Ostatnio żona wytelepała małą za ramiona z błahego powodu. Rękaw kurtki zaplątany - krzyk "Ty, ku... nawet kurtki nie umiesz założyć". Jestem w tym układzie córki jedynym obrońcą, ale dłużej tak nie wytrzymam. Jestem zdeterminowany na rozwód i uzyskanie stałej opieki nad córką. Organizacyjnie dam sobie radę, mam gdzie mieszkać (mieszkanie jest tylko moją własn.), dużo robię w domu, a córka jest ze mną bardzo zżyta (z mamą też, ale inaczej, no i mnie się nie boi w żadnych okolicznościach).

Szukam w Lubinie psychologa, który oceniłby po rozmowie ze mną i z małą, czy wykazuje ona cechy ofiary przemocy psychicznej, bo sam nie jestem w stanie tego ocenić. Widzę pewne niepokojące rzeczy, ale nie jestem specjalistą, a martwię się o dalszy rozwój córki. Czy powinienem szukać poradni rodzinnej (te chyba bardziej to terapia dorosłych), czy raczej psychologa dziecięcego? Czy taki lekarz wystawi mi jakąś opinię przydatną w sądzie?

Bardzo proszę o odpowiedź. Jestem z Lublina, jeśli to ma znaczenie dla wskazania/zgłoszenia się konkretnego lekarza.
Witam
Rozumiem, że zamiarem Pana jest złożenie sprawy rozwodowej i wnioskowanie o przyznanie Panu opieki nad córką. W takiej sytuacji, na wniosek strony sąd może skierować rodzinę na badanie do sądowego ośrodka diagnostycznego, gdzie biegli psychologowie zajmują się diagnozowaniem więzi jakie dziecko ma z rodzicami. Takie badanie może wykazać, że dziecko w kontakcie z jednym z rodziców przeżywa nadmierny lęk, lub że ta relacja jest dla niego urazowa. Ośrodek taki ma za zadanie wystawienie opinii na potrzeby sądu. To jedna z możliwości. Inną jest przebadanie dziecka przez psychologa, którego sąd mógłby powołać na biegłego lub świadka w sprawie, jednak w tym przypadku problematyczna może być kwestia zgód opiekunów na konsultację dziecka oraz tajemnicy zawodowej. Należałoby ustalić te kwestie ze specjalistą i/lub prawnikiem przed wizytą dziecka, żeby nie narażać córeczki na niepotrzebny stres.
Opisuje pan sytuację w której w domu panuje duże napięcie, konflikt państwa daje się wyczuć mimo pozorów spokoju. W tej atmosferze córka może reagować regresem - cofnięciem się w samodzielności - jak Pan to opisał, więc przerwanie tej sytuacji, czyli prawdziwe zażegnanie konfliktów, razem czy oddzielnie, może tu pomóc.

Dzień dobry, pisze Pan o trudnych sytuacjach jakie zdarzają się w Pańskiej rodzinie. Żyjecie Państwo w dużym stresie. Ma Pan świadomość tego, co dzieje się z córką i troszczy się o dziecko. Wspieram Pana w chęci zmiany obecnej sytuacji. Oprócz oceny psychologa o stanie psychicznym córki zachęcam Pana do skorzystania z terapii zarówno dla Pana jak i dziecka a jeśli żona wyrazi na to zgodę także terapii rodzinnej – niezależnie od kwestii rozwodu. Taka terapia obniży lęk u dziecka i Pozwoli Państwu tworzyć zdrowsze relacje. Z poważaniem, Anna Dominikowska.
Witam, sytuacja jest dramatyczna. Zastanawiam sie jak układał się pański związek, przed przyjściem na świat dziecka. Wyglada, że niekontrolowane, regularne wybuchy zdarzają się od momentu dorastania dziecka. Pana żona prawdopodobnie sama była ofiarą ataków przemocy w dzieciństwie i „szarpanie”, „wyzwiska” była na porządku dziennym. Dopóki pan zdecydowanie nie powie dosyć, będzie pan „schodzi z drogi” będzie pan dawał przyzwolenie na takie zachowanie, nic się nie zmieni a agresja będzie eskalować. Myślę, że warto było zaproponować takie spotkanie w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno - Konsultacyjnym, w miejscu neutralnym, gdzie będzie można spojrzeć obiektywnie na sytuację. Zobaczy pan wtedy czy jest szansa na naprawienie sytuacji i czy podana żona zobaczy jak was krzywdzi i będzie chciała to zmienić, czy też trzeba będzie podjąć inne środki. Pana dziecko nie rozumie do do końca co się dzieje, z pewnością kocha napewno pana i swoją mamę ale się jej boi. taka wizyta może być dla małej okazją aby powiedziała o swoich uczuciach. Pozdrawiam ewelina włodarz - Zając
zachęcam Pana do kontaktu z Ośrodkiem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - dostanie tam Pan bezpłatne wsparcie prawne i psychologiczne - w Lublinie taki Ośrodek prowadzi Stowarzyszenie AGAPE mieszczące się na na Bernardyńskiej 5 - w razie wątpliwości zapraszam do kontaktu, na co dzień współpracuje z tą placówką
Dzień dobry. W pełni zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami. Ale sytuacja, którą Pan opisuje wskazuje na to, że dla Pana to także duży stres. Córka niewątpliwie wymaga pomocy, ale Pan także wydaje się obciążony zarówno emocjonalnie jak i fizycznie obecną sytuacją. W momencie kryzysu pomocą mogłaby być rozmowa z terapeutą, by i Pan miał możliwość zadbania o siebie.