Od 3 miesięcy biorę Asentrę 50mg. Otrzymałam ten lek w związku z depresją, jednocześnie karmię piers

3 odpowiedzi
Od 3 miesięcy biorę Asentrę 50mg. Otrzymałam ten lek w związku z depresją, jednocześnie karmię piersią więc nie można zastosować leków z innej grupy. W zasadzie to nie czuję po nich specjalnej poprawy nastroju, na pewno jestem spokojniejsza, mniej odczuwam, mniej przeżywam problemy. Jednak odkąd je biorę dosłownie co noc męczą mnie potworne koszmary senne. Najczęściej są to sny o tym że ktoś chce mnie zabić, skrzywdzić, katastrofy, wojny, nawet koniec świata. Niemal za każdym razem pojawia się też w nich moja matka, z którą od dawna mam konflikt, co prawda przestałam o niej myśleć w ciągu dnia dzięki czemu mogę się zająć opieką nad dziećmi, ale w nocy wszystkie uczucia z nią związane powracają z wielką mocą. Jest w tych snach zawsze wyniosła, zimna, nie odzywa się do mnie kiedy o coś pytam, traktuje mnie z góry, ignoruje, jest na mnie zła, patrzy na mnie z wściekłością w oczach, wzbudza we mnie poczucie winy.... Budzę się wykończona. Założenie było takie żeby brać te leki przez min. pół roku, ale zastanawiam się czy to dobry pomysł. Co właściwie wywołuje te sny i czy znikną po odstawieniu leków? Kiedyś brałam Bioxetin ale nie dawał w ogóle takich objawów.
Dzień dobry,
Wiele leków przeciwdepresyjnych może w skutkach ubocznych powodować zaburzenia snu, od bezsenności, po wybudzanie się czy intesywne, często dziwaczne sny. Najczęściej dzieje się tak na początku danej farmakoterapii.
Nie wiem, czy jest to coś, o czym Pani myślała, lecz wydaje mi się, że najbezpieczniejszą i najbardziej pomocną byłaby dla Pani w tym okresie psychoterapia w nurcie psychodynamicznym lub psychoanalitycznym. Macierzyństwo przywołuje wiele wątków z relacji z własną matką, budzi wiele różnych przeżyć, lęków i wspomnień, lecz jeśli chcialaby się Pani przyjrzeć temu, co mogą znaczyć lub jak rozumieć te sny - zachęcam do omówienia tego z psychoterapeutą.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Niwczyk

3 miesiące to długi okres, i leki powinny pomagać, ale objaw uboczny wskazuje, że potrzeba zmiany leku.
Do tego też warto pomyśleć o psychoterapii, choćby on-line, by działać 2-torowo i szybciej wrócić do zdrowia.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu, gdyby zdecydowała się Pani na sesję.
Jeśli to tylko możliwe, proszę poszukać dla siebie terapii psychoanalitycznej. Czas po porodzie to niezwykła okazja, by przepracować różne sprawy w sobie i przyjrzeć się transgeneracyjnym przekazom, po to, by móc zmienić to co niewygodne. Pozdrawiam