nw co już robić

7 odpowiedzi
dzień dobry mam 14 lat i mam problem z którym si męczę 4 miesiące mianowicie nie mogę nabrać głębokiego powietrza a jak tak to muszę ziewać kiedyś kochałam biegać i wg a teraz się boję że może mi powietrza braknąć i wg miałam robione ekg i martwi mnie w nich jedno że tam pisze żę mam 534-niedokrwienie podwsierdziowe ściany bocznej tez boli mnie nad lewą piersią to taki ucisk a teraz przeszło to na duł pod lewą piersią tak jak by mi tam coś pod nią biło-serce badanie krwi też miałam i wszystko by wyszło ok tylko że nie mam doboru witaminy b6 i żelaza oraz że mam troszkę za wysoki cholesterol ale lekarze mi mówią że to dojrzewanie a ja nie chce mi się to wierzyć błagam pomocy już z tym nie umiem wytrzymać
Po pierwsze: zrobić ECHO serca czy nie ma jakichś anomalii. Po drugie: Ascofer (bez recepty) 2 tabletki 3 razy dziennie. Po miesiącu raport o poprawie lub nie.

zmiany w EKG w tym wieku często są niespecyficzne, opis automatyczny jest niewiarygodny, choroba wieńcowa z opisu objawów jest bardzo mało prawdopodobna
Dzień dobry, zwykle pacjentami do 16-18 roku życia zajmują się pediatrzy/kardiolodzy dziecięcy, własnie w związku z tym, że mogą występować pewne objawy związane z dojrzewaniem. Nierzadkim problemem jest uczucie niepełnego nabierania powietrza, spowodowane jest to według mnie nieprawidłowym torem oddychania i wymaga zastosowania odpowiednich ćwiczeń oddechowych - najprostsze to leżąc na wznak trzymać jedną rękę na klatce piersiowej a drugą na brzuchu i starać się nabierać powietrze w taki sposób, żeby ręka leżąca na brzuchu unosiła się wyżej niż ręka leżąca na klatce piersiowej - ma to na celu wyćwiczenie brzusznego toru oddychania. Co do zmian w EKG, które są opisywane przez automatyczny analizator w aparacie - nie należy do nich przykładać dużego znaczenia, najważniejsza jest analiza dokonana przez doświadczonego kardiologa. Jednym z podstawowych wykonywanych obecnie w kardiologii badaniem obrazowym jest ECHO serca, pozwalające wykluczyć ew. wady serca. Konieczna jest również konsultacja, czyli ogólnie rozmowa ze specjalistą, który po zapoznaniu się z wywiadem i wynikami badań dodatkowych, będzie mógł omówić dalsze postępowanie a w razie potrzeby uspokoić. Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
Ryzyko poważnych schorzeń kardiologicznych w Pana wieku jest na szczęście bardzo niskie. Proszę się nie sugerować co napisał aparat na EKG - to badanie musi zostać zinterpretowane przez lekarza, nie przez aparat. W razie utrzymywania się niepokaojących Pana dolegliwości proponuję konsultację specjalistyczną (pediatra, kardiolog dziecięcy) oraz wykonanie USG serca/ próby wysiłkowej.
Szanowna Pani, z uwagi na Pani wiek - mniej niż 18 lat - porad kardiologicznych może udzielać kardiolog dziecięcy a nie kardiolog dorosłych (jakim na przykład ja jestem). Wydaje mi się jednak, że nie mniej ważne byłoby w tym przypadku zasięgnięcie porady psychologa.
Należy znaleźć odpowiedz na pytanie, dlaczego jest zbyt niski poziom żelaza. Równolegle uzupełniać żelazo w postaci preparatów doustnym. Badanie morfologii krwi wyjaśni, czy niski poziom żelaza nie wpływa na niedokrwistość mikrocytarną.

Z badan proszę rozważyć rtg klatki piersiowej, spirometrię, być może mamy do czynienia z astmą.

pozdrawiam MK
Dzień dobry! Wybacz, że nie odniosę cię rzeczowo do Twojego pytania. Po pierwsze kardiologia dziecięca w istotny sposób różni się od kardiologii dorosłych i diagnostyką i leczeniem w tym wieku zajmują się kardiolodzy dzięcięcy, właśnie m.in. z tego powodu, że część dolegliwości może być związana z dojrzewaniem i nie świadczą o żadnej chorobie. Po drugie z natłoku podanych informacji z licznymi poprawkami wprowadzonymi, jak sądzę, przez słownik urządzenia, na którym był pisany tekst, trudno się zorientować o co chodzi. Najlepiej byłoby wraz z którymś z rodziców udać się na wizytę bezpośrednio do kardiologa dziecięcego.