Nie wiem co się dzieje, od kilku lat mam blokadę, wystarczy dosłownie minimalny lęk, stres i nie mog

4 odpowiedzi
Nie wiem co się dzieje, od kilku lat mam blokadę, wystarczy dosłownie minimalny lęk, stres i nie mogę słowa wydusić, lub zamieniam na inne .Wygląda to tak, że dzwonie do koleżanki chciałem się zapytać "siedzicie jeszcze " pojawia mi się taka blokada w głowie, zaraz przenosi się to na oddech, cały napięty i nie mogłem tego słowa powiedzieć, takich przypadków jest multum, dzisiaj w sklepie nie wziąłem siateczki, chciałem poprosić przy kasie "siateczkę poproszę " nie mogłem, znowu blokada w głowie i to samo co poprzednio, jeśli bym to powiedział wyglądało by to tak "siaaaaaaaateczkeeeee poproszę " lęk przed wypowiadaniem się jest ogromny, wszystko mówię na jednym, mam takie słowa przy których pojawia się blokada jak wyżej i koniec, dlatego staram się je zamieniać na innę np: zamiast powiedzieć 50, mówię pięć dyszek .Co jest do cholery nie tak ? Chodziłem do logopedy nic, czy sprawa leży po stronie psychicznej ? Dodam, że w samotności mi jest z tym łatwiej, chodź wystarczy dzwoniący telefon i lęk powoduje to samo co wyżej :(
Z Pana wypowiedzi wnioskuję, że objawy jakich Pan doświadcza przeszkadzają Panu w codziennym funkcjonowaniu od wielu lat. Bardzo się cieszę, że napisał Pan o swoich trudnościach i zaczął szukać pomocy. Symptomy jakie Pan opisuje mogą świadczyć o zaburzeniach lękowych z napadami paniki. Nie są one ograniczone do jakiejś konkretnej sytuacji i nie można ich przewidzieć, dlatego tak bardzo utrudniają życie. Proponuję, niezwłocznie umówić się na wizytę u psychologa, w celu głębszej diagnozy problemu. Pozdrawiam Katarzyna Wojtczak

Lęk jest emocją, która ma za zadanie ostrzegać nas przed zagrożeniem, ale też chronić nas przed nim. Proszę spróbować dostrzec myśli, jakie pojawiają się w Pana głowie w takich sytuacjach, zastanowić się czego się Pan obawia. Objawy z ciała, których Pan doświadcza są zapewne wynikiem wyrzutu adrenaliny, który występuje w sytuacji zagrożenia. Wspomina Pan, że lęk pojawia się w sytuacjach kiedy ma się Pan wypowiedzieć, może to świadczyć o lęku społecznym, który z powodzeniem można leczyć m.in. psychoterapią poznawczo-behawioralną.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Problem, który Pan opisuje należy do zaburzeń lękowych. Sugerowałabym Panu skorzystać z psychoterapii. Psychoterapeuta pomoże Panu znaleźć źródło problemu, wypracować sposoby radzenia sobie z nim.Psychoterapia jest metodą z wyboru do leczenia zaburzeń lękowych.Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Ludmiła Kulikowska Kubiak
Dzień dobry,
objawy, o których Pan wspomina wiążą się najprawdopodobniej z aspektem zaburzeń lękowych. Warto zatem ustalić, co jest ich przyczyną, by oddziałując bezpośrednio na nią, sprawić, by objawy zniknęły lub uległy znacznemu zmniejszeniu. Gdyby szukał Pan specjalisty w tym zakresie, proszę wziąć pod uwagę terapeutów EMDR (więcej informacji na temat podejścia nas tronie PTT EMDR) lub behawioralno-poznawczych.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek