MR Kręgosłupa Lędźwiowo-Krzyżowego

1 odpowiedzi
Dzień Dobry,
uprzejmie proszę i pilną poradę w spr. wyniku TK kręgosłupa krzyżowo-lędźwiowego, co dalej robić? Bolą mnie plecy i kręgosłup, czuję jakby ból się" rozlewał" przez pośladki z tyłu ud do kolan. Rano mam trudności ze schylaniem się. Czy wystarczy rehabilitacja czy jakiś zabieg?

Mr Kregosłupa Lędźwiowo-Krzyżowego:

Badanie wykonane w sekwencjach SE (T1 - sag.), GRE (T1 - ax), TSE (T2 - sag. i ax.) oraz IR TSE/FS (T2 - sag) bez wzmocnienia kontrastowego.

Osłabienie sygnału RF w obrazach T2- zależnych z tarczy międzykręgowych w odcinku lędźwiowym - zmiany dehydratacyjno - degeneracyjne. Wielopoziomowe zwężenia przestrzeni m - kręgowym. Esowata skolioza kręgosłupa lędźwiowego. Natomiast na poziomach od L1 do S1 zaznaczone cechy koncentrycznych wypuklin pierścieni włóknistych tarcz międzykręgowych z modelowaniem przedniej ściany worka oponowego oraz nieznacznie zachyłków bocznych obustronnie kanały kręgowego największe na poziomach L3-L4, L4-L5 na szer. do ok. 3mm.

Na poziomie L3-L4 kanał kręgowy z cechami stenozy - wymiar A-P ok 8-9mm.

Zmianom tym towarzyszy osteofitoza krawędzi trzonów oraz artroza w stawach międzykręgowych z pogrubieniem wiązadeł żółtych.

W zakresie trzonów kręgów lędźwiowych widoczne pasmowate obszary zwyrodnienia typu MODIC II.

W zakresie pogranicza Th-L widoczne drobne guzki Schmorla. Innych zmian w obrębie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i strukturach kanału kręgowego badaniem MR nie stwierdza się. Stożek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych zlokalizowany na poziomie L1. Nić końcowa ufiksowana prawidłowo.
W opisie stwierdzono dość poważne zmiany zwyrodnieniowe, choć trudno tylko na tej podstawie ocenić podłoże i zaawansowanie skoliozy. Stenoza na poziomie L3/L4 może dawać dolegliwości, podobnie jak opisana deformacja kręgosłupa. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy do rozważenia jest operacja. Wcześniej jednak do pełnej analizy poza zbadaniem pacjenta i MR, konieczne jest RTG całego kręgosłupa na jednej kliszy na stojąco, w projekcji AP i bocznej.