tk kręgosłupa lędżwiowego

4 odpowiedzi
Dzień Dobry,
uprzejmie proszę i pilną poradę w spr. wyniku TK kręgosłupa lędżwiowego, co dalej robić? Blą mnie plecy i kręgosłup, czuję jakby ból się" rozlewał" po plecach. Czy mam rozumieć, że w 3 miejscach mam przepuklinę?

Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego. Niewielkie, prawowypukłe skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego. Cechy rozpoczynającej sie spondylozy lędźwiowej z obecnością niewielkich zmian zwyrodnieniowych w stawach międzykręgowych w odcinku dolnym kręgosłupa. Na poziomach L3-L4, L4-L5, L5-S1 widoczne jest szerokopodstawne, obwodowe uwypuklenie krążka międzykręgowego bulging, powodujące modelowanie się korzeni nerwów rdzeniowych w odcinkach pozakanałowych. Wyraźnych cech ucisku na poziomie nerwów rdzeniowych nie uwidoczniono. Rezerwa objętościowa kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa zachowana.
W opisie badania nie ma poważnych patologii i nie tłumaczą w 100 proc. dolegliwości. Należy przypuszczać, że dolegliwości mają podłoże przeciążeniowe i wymagają intensywnej fizjoterapii. Jednak decydująca jest ocena pacjenta i obrazu badania, sam opis może być mylący. Jeżeli to jest badanie TK sugerowałbym wykonanie rezonansu magnetycznego (jest bardziej dokladny) i RTG kręgosłupa w pozycji stojącej w celu oceny krzywizn kręgosłupa.

Witam,
KT nie służy do oceny zwyrodnieniowych zmian w kregosłupie, proponuje wykonać rezonans magnetyczny i zgłosić się do neurochirurga
pozdrawiam
Piotr Winkler
Witam,
tak ma Pan/Pani przepuklinę w trzech miejscach , nie znaczy to jednak że zmiany te wymagają leczenia operacyjnego.
Staszkiewicz
Opisany obraz odpowiada chorobie zeyrodnieniowo-przeciążeniowej kręgosłupa L-S. Nie stwierdzono ucisków na struktury nerwowe. Sytuacja nie jest groźna, leczenie należy zacząć od rehabilitacji. W razie braku poprawy należy się zapisać na wizytę