Wielopoziomowa dyskopatia - operacja ???

5 odpowiedzi
Dzień dobry. Od około 15 lat zmagam się z dyskopatią. Starałem się jednak żyć aktywnie, biegać, pływać , jeździć na rowerze. W kwietniu bieżącego roku nastąpiło u mnie zaostrzenie dolegliwości. Ból uniemożliwił normalne funkcjonowanie, nie mówiąc już o aktywności fizycznej. Leczony byłem farmakologicznie a później poprzez rehabilitację. Od około 2 miesięcy , gdy trafiłem na świetną rehabilitantkę funkcjonuję bez leków. Ruchomość mojego kręgosłupa poprawiła się znacząco. W ciągu dnia ból jest znikomy lecz powraca w nocy. Nie mam ubytków neurologicznych lecz każda próba aktywności fizycznej oprócz chodzenia powoduje ból i napięcie uniemożliwiające mi jej kontynuację. Czy w takiej sytuacji można rozważać podjęcie leczenia operacyjnego?
Poniżej załączam wynik opisowy aktualnego rezonansu magnetycznego:
Zniesienie lordozy lędźwiowej.
Niewielkie lewoboczne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego.
Zwężenia z zaburzeniem uwodnienia krążków międzykręgowych L2/L3, L3/L4, L4/L5 oraz L5/S1.
Końcowy odcinek rdzenia kręgowego bez patologicznych sygnałów.
Zmiany zwyrodnieniowe blaszek granicznych trzonów kręgów L3/L4.
Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych, w dolnych odcinkach kręgosłupa lędźwiowego.
Przestrzeń L1/L2 brak
cech przepukliny krążka międzykręgowego.
Przestrzeń L2/L3 przepuklina
krążka międzykręgowego typu bulging uciskająca worek oponowy oraz nieznacznie
zwężająca zachyłki boczne, w większym stopniu po stronie lewej. Lewy otwór międzykręgowy zwężony w części
dolnej.
Przestrzeń L3/L4 szerokopodstawna,
tylna z lewostronną lateralizacją przepuklina krążka międzykręgowego
uciskająca worek oponowy, zwężająca prawy zachyłek boczny oraz wypełniająca zachyłek boczny po stronie lewej.
Lewy korzeń nerwu rdzeniowego uciśnięty.
Przestrzeń L4/L5 szerokopodstawna,
tylna przepuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy i
zwężająca zachyłki boczne obustronnie oraz otwory międzykręgowe, o większym nasileniu po stronie lewej, z
uciskiem korzenia nerwu rdzeniowego.
Przestrzeń L5/S1 brak
cech przepukliny krążka międzykręgowego.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wskazania do leczenia operacyjnego są względne. Dużo zależy czy akceptuje Pan taki komfort życia. Operacja daje szansę na poprawę z powrotem do większej aktywności, ale oczywiście nie ma pewności. Można oczywiście dalej próbować fijzoterapii. Na pewno więcej można powiedzieć dopiero po zbadaniu pacjenta i ocenie badań obrazowych

Nie wydaje mi się, żeby na tym etapie byłam konieczna operacja, ale warto to pokazać neurochirurgowi. Obrazki są ważniejsze niż słowa.
Witam, żeby coś sensownego doradzic przy tak rozległych zmianach trzeba zobaczyc badanie a nie opis
pozdrawiam
Piotr Winkler
Leczenie operacyjne jest jednym ze sposobów leczenia operacyjnego . Jest wskazane u chorych , u których leczenie zachowawcze już nie jest skuteczne.
Interpretację wyniku rezonansu natomiast należy brać pod uwagę wraz z obrazem klinicznym .
Staszkiewicz
Wielopoziomowe zmiany zawsze trudniej poddają się leczeniu. Należało by obejrzeć i zbadać Pana osobiście oraz obejrzeć wyniki badań. Należy wziąć pod uwagę Pana aktywność oraz oczekiwania. Od kompleksu tych zagadnień zależy metoda ewentualnego leczenia operacyjnego.