Czy jets mozliwość reeoperacja kręgosłupa szyjnego kręgi C2/C3?

4 odpowiedzi
Panie doktorze, proszę o pomoc. Moja mama - lat 54 w 2002 roku miała operację w kręgosłupie szyjnym. Opisze z karty informacyjnej: Wobec stwierdzenia badaniami radiologicznymi zwichnięcia na poziomie C1-C2 oraz obecności śródrdzeniowych zmian chorą zakwalifikowano do odbarczenia rdzenia w górnym odcinku szyjnym i stabilizacji kręgoslupowo-potylicznej.
OPERACJA: Dnia 26.09.2002: Laminectomia C1 et C2 decompressiva
Stabilisatio vertebro-occipitalis m. DERO
13.08.2003 wykonano badanie MRI, które ujawniło ucisk rdzenia przedłużonego na poziomie złącza szczytowo-potylicznego przez struktury kostne - zmieniona chorobo łuskę kości potylicznej i guz ziarninowy zęba obrotnika. Chora została zakwalifikowana do ponownego leczenia operacyjnego.
Na spotkaniu zespołu Kliniki z neuroradiologami - oceniono badania obrazowe (KT i MRI) i stan chorej i zdecydowano o zaproponowaniu chorej operacji odbarczenia potylicznego bez demontowania stabilizatorów, ewentualny zabieg usunięcia guza zęba obrotnikA ODŁOZONO NA CZAS NIEOKREŚLONY W ZALEZNOŚCI OD STANU KLINICZNEGO PACJENTKI.
pOZABIEGU OPERACYJNYM U CHOREJ WYTSAPIŁ NIEDOWŁAD CZTEROKOŃCZYNOWY GŁĘBSZY PO STRONIE PRAWEJ Z BARDZO DUZYM ODCZYNEM SPASTYCZNYM.
Listopad 2008 r. Ze względu na narastajęce osłabienie siły kończyn dolnych i górnych, trudności w chodzeniu, uporczywy ból okolicy potylicznej oraz obraz KT kręgosłupa szyjnego wskazujący na obecność dużej ciasnoty na poziomie otworu potylicznego wielkiego z wypukleniem się łuski kości potylicznej w struktury nerwowe, chora zakwalifikowano do operacji odbarczenia podpotylicznego z pozostawieniem wcześniej stabilizatorów potyliczno-kręgowych. OPERACJA: dnia 03.11.2008 Zniesienie obramowania tylnego i tylno-bocznego otworu potylicznego wielkiego - kraniektomia podpotyliczna.
PRZEBIEG PO OPERACJI: Bez powikłań. Ze względu na to że w obrazie KT obecne jest przemieszczenie zęba obrotnika w kierunku kanału kręgowego i otworu potylicznego chorej zaproponowano operację resekcji zęba obrotnika z dostępu przez jamę ustną.

To była ostania operacja jaka odbyła sie na kręgoslup szyjny.
Dodam, że mama ma bardzoduża osteoporozę, jest po lekkim udarze niedokrwiennym mózgu, po dwóch operacjach na staw biodrowy, łuszczycowe zapalenie stawów, wole guzowate tarczycy z cechami nadczynności.

Ostanie badanie jakie posiadam z TK z dnia 09.02.2016 r.
OPIS: Kyfotyczne ustawienie odcinka szyjnego kręgosłupa. Nasilona osteoporoza utrudnia dokładną identyfikację blaszek granicznych trzonów kręgów szyjnych. Kręgozmyk przedni I st C2/C3 - wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi na tym poziomie 10-11 mm.
Nasilone zmiany zwyrodnieniowe w postaci podchrzęstnej sklerotyzacji i zmian wytwórczych w stawach międzykręgowych i zaostrzeń w stawach Luschki. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kantu kregowego wynosi 12 13 mm.
Ponadto zwraca uwagę obecność licznych węzłów chłonnych podżuchwowych, przynaczyniowych i w przestrzeni tylnej szyi.

Panie doktorze, prosze o pomoc. Chciałabym ulzyc mamie bo strasznie cierpi. Poprzez te stabilizatory głowa poszła jej okropnie do dołu, zaczna ją uuż podduszac, jest problem z przełykaniem posiłków czy tabletek. Jest coraz gorzej. Czy jest jeszcze jakas szansa by moja mam zaczęła normalnie żyć?
Jestem z województwa lubelskiego. Ale szukam pomocy wszędzie.
Prosze o odpowiedz.
Witam, problem jest na tyle skomplikowany ,że nie można doradzać na podstawie opisów i bez zbadania pacjentki. Wielośc chorób towarzyszących i typ uszkodzenia bardzo utrudniają rokowanie
pozdrawiam
Piotr Winkler

W Województwie lubelskim ekspertem w tym zakresie jest dr Janus z Kliniki Neurochirurgii w Lublinie. Proponuję się do niego zwrócić.
Z opisu wynika, że wskazana jest kolejna operacja, która może być bardzo skomplikowana i obarczona wysokim ryzykiem powikłań. Musiałbym obejrzeć aktualne badanie TK i MR k.szyjnego z uwidocznieniem złącza czaszkowo-kręgosłupowego, konieczne są też badania: densytometryczne oraz badania krwi morfologia, CRP, poziom białka, wit. D i wapna
Problem niezwykle skomplikowany. Proszę o zrobienie xera z poprzednich kart informacyjnych, kopii z posiadanych płyt z wynikami badań obrazowych i o przesłanie tych materiałów pocztą pod jeden z adresów wymienionych na stronie. Przeanalizujemy te dane i poinformujemy Pana o wyniku analizy