Miałem problemy nerwicowe i somatyczne.Ciągły niepokój,nogi omdlałe,ręce i ciągły kołowrotek myśli c

1 odpowiedzi

Miałem problemy nerwicowe i somatyczne.Ciągły niepokój,nogi omdlałe,ręce i ciągły kołowrotek myśli co mi jest.Od 10 m-cy uczęszczam na psychoterapię.Na początku to nieraz po 2 h co dwa tygodnie.Potem co miesiąc,teraz rzadziej.Żadnych leków nie brałem,lęki i trudne sprawy wyciągnęliśmy i przerobiliśmy,moja terapeutka nie polecałaleków mówiąc ciągle aby pozytywnie myśleć i że ja sam jestem odpowiedzialny za swoje samopoczucie.Okolo 2 m-cy temu skorzystałem z wizyty u psychiatry.Po opisaniu wszystkich dolegliwości trochę się zdziwił że tyle czasu dałem radę bez leków się poukładać.Na wszelki wypadek wypisał mi lecz jak dam radę to nie kazał wykupować Xanax 025 mg pół tabletki doraźnie i Acripex 10 mg połówkę rano a w razie potrzeby po 10 dniach całą.Mam na 3 mce wypisane ale nic nie wziąłem.
Obecnie czuję sié lepiej ale czasem mam ten niepokój w sobie i nieraz czuję lekko w nogach lub barkach.Nieraz jest spokój.Apetyt mam,śpię dobrze,lęków nie mam.Pytanie moje brzmi:Czy aby całkiem się tego pozbyć i nie martwić i nie myśleć jak się czuję mam wsiąść ten Acripex przeciw lękowy i antydepresyjny czy z czasem samo to przejdzie?
Proszę o fachową poradę
Pozdrawiam
Witam, przy problemach nerwicowych występowanie objawów somatycznych jest bardzo częste. Stosował Pan psychoterapię, która jest uznaną metodą leczenia zaburzeń nerwicowych i zauważa Pan poprawę. Coś jest jeszcze niedokończone a Pan uczęszcza na terapię coraz rzadziej. Może to świadczyć o oporze, który często występuje w psychoterapii, kiedy zbliżamy się do uświadomienia sobie rzeczy trudnych. Bardzo ważne jest by tę sytuację omówić z terapeutką i wspólnie szukać jeszcze konfliktu wewnętrznego , który jest do rozwiązania i w związku z tym powoduje "wyrzucanie objawów". Istotne jest dokończenie terapii. Co do zastosowania leków to w takich sytuacjach zaleca się branie leków w przypadku, gdy objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak rozumiem tak było wcześniej w Pana przypadku. Jak jest obecnie musi Pan sam sobie odpowiedzieć lub przeanalizować to z psychoterapeutką. Warto też dzielić się z psychiatrą wątpliwościami co do stosowania leków i ich działania. Na pewno przy nasilonych zaburzeniach nerwicowych dobrym rozwiązaniem jest łączenie psychoterapii z farmakoterapią. Trzymam kciuki za dokończenie terapii.