Mam takie nieśmiałe pytanie. Otóż, nie wiem, czy lepiej je skierować do psychologa czy seksuologa, a

5 odpowiedzi
Mam takie nieśmiałe pytanie. Otóż, nie wiem, czy lepiej je skierować do psychologa czy seksuologa, ale może do psychologa albo do kogoś, kto zna się na obu tych dziedzinach. Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia, ale poruszam się samodzielnie - no , może z pomocą kul na zewnątrz, poza domem. A tak to chodzę sam. mam prawie 29 lat. Jeszcze nigdy nie byłem w żadnym związku, nie byłem zakochany ani nie miałem dziewczyny. Zresztą, wiem, że moja niepełnosprawność może trochę "odstraszać" - że tak powiem - kandydatki na narzeczoną czy żonę... chciałbym bardzo stworzyć kochającą się rodzinę, mieć czułą i kochaną żonę, dzieci. Wiem dobrze, że to nie będzie łatwe - może Pan/i psycholog czytając moje pytanie odpowie mi "A skąd Pan wie? Próbował pan?" - tak, próbowałem. Przez portale randkowe. Prawie 99% dziewczyn się nie odezwało, gdy napisałem, że jestem trochę niepełnosprawny fizycznie... próbowałem zażartować, nawiązać nić porozumienia poprzez wspólne zainteresowania itp. ale nic z tego. Jedna odpisała, że serce nie sługa i życzyła powodzenia... Druga po kilku wiadomościach przestała pisać. Nie jestem naiwny i wiem, że człowiek zdrowy ma z reguły większe szanse na miłość, na udany związek. Oczywiście - niekoniecznie jest to gwarancją na sto procent, ale.... no właśnie. Teraz jest inna sytuacja - i o to chcę zapytać... Jak tu zacząć... wpadła mi "w oko" kasjerka z banku, do którego chodzę nieraz z mamą robić jakieś drobne opłaty itp. Jest bardzo miła, delikatna, uczynna, widać, że wrażliwa... Szczerze powiem, że mi się podoba. Widziała mnie z kulami, rozmawialiśmy (ale "służbowo" - klient - pracownik banku), ale czuję, że coraz bardziej mi na niej zależy. Ona jest panną. Nie wiem, czy ja się po prostu zakochuję w niej i tracę głowę, czy to tylko zauroczenie. Ale zawsze, gdy jestem banku, to chciałbym iść do niej , uśmiechnąć się i zobaczyć jej uśmiech... Nie wiem, co robić? Jak do niej "zagadać"? Zaprosić na kawę, na kolację? Czy zacząć od jakiegoś drobnego prezenciku, może ona się domyśli, że jestem nią zainteresowany? Z jednej strony nie chciałbym tracić (być może) kolejnej szansy na miłość życia, ale z drugiej - znowu ta niepewność, czy ona mnie zaakceptuje? Proszę o jakąś poradę, wskazówkę. Nie mam żadnego doświadczenia w tych kwestiach ale.... Mając 30-tkę na karku chyba czas coś zmienić :-) Jestem z natury trochę nieśmiały i to jeszcze komplikuje sprawę...
Witam, myślę, że na pytania, które Pan zadaje nie da się tak jednoznacznie odpowiedzieć przez internet. Jednak z tego co Pan pisze, jak dobrze rozumiem ma Pan jakąś blokadę w nawiązywaniu bliższych relacji co wynika z Pana niepełnosprawności. Sądzę, że przydałby się Panu kontakt ze specjalistą w celu poprawy poczucia własnej wartości i poprawy relacji międzyludzkich. Jest Pan młodą osobą i wiele może Pan w życiu jeszcze osiągną. Trzymam kciuki. Zapraszam i pozdrawiam.
Monika Stasiak-Wieczorek

Witam,może być wiele różnych aspektów tego,ze ma Pan problem z nawiązaniem bliskich relacji z kobietami.Z jednej strony Pan chce,z drugiej strony boi się Pan.Dotychczasow próby nawiazania bliskich relacji kończyły się niepowodzeniem.Warto to przeanalizować ze specjalista.
Pyta Pan o relację, budowanie związku i bliskości - to pytania do psychologa, nie do seksuologa.
W odpowiedzi chciałabym zadać Panu kilka pytań, proszę spróbować sobie na nie odpowiedzieć, być może to przybliży Pana do jakiegoś rozwiązania: czy zawsze uważał Pan, że niepełnosprawność jest dla Pana przeszkodą w relacjach z innymi ludźmi? czy dotyczy to tylko kobiet? Czy zna Pan inne osoby (albo słyszał Pan o nich), które mimo poruszania się o kulach lub innej niepełnosprawności zbudowały związki? (jeśli tak - jak podejrzewam - jak Pan myśli co takiego zrobiły?). Życzę wszystkiego dobrego.
Aleksandra Solarewicz
Proszę słuchać siebie, swoich uczuć i intuicji, na pewno wybierze Pan najlepszy sposób jak zapoznać Panią z banku, która wpadła Panu w oko i nie tylko :). Pana spontanicznej decyzji, będzie towarzyszyła na pewno jakaś trema i lęk przed odrzuceniem. Jeśli nie spróbuje Pan, nigdy się Pan nie dowie i pojawi się uczucie żalu, braku wiary w siebie. Spróbowanie da Panu poczucie sprawstwa :). Pomocne mogłoby być wsparcie innych osób niepełnosprawnych, które są w związkach, ich uczucia, ich historie, ich zrozumienie dla Pana. W moim przypadku, gdy trudno mi coś komuś powiedzieć bezpośrednio, magicznym wehikułem, jest tradycyjna forma listu, którą mógłby Pan przekazać osobiście przy okazji kolejnej wizyty i rozmowy w banku z ową Kobietą. Życzę powodzenia
Witam Pana serdecznie,
Przychylam sie do zdania moich Przedmowczyn-jest Pan Osoba bardzo mloda, wiec mozliwosci jest wiele. Zawsze warto sprobowac wyjsc z tzw.wlasnej strefy komfortu i przejac kontrole nad swoim zyciem, czyli, w tym przypadku zaproponowac spotkanie przy kawie. Jezeli Pan nie zapyta-nigdy nie dowie sie Pan, jakie sa Pana mozliwosci i wplyw spoleczny. Odmowa nie bedzie porazka. Takich prob przez cale zycie musimy dokonywac bardzo wielu-glownie w ten sposob nabywamy kompetencje spoleczne. Natomiast, wedlug mnie opisywana przez Pana historia-nie jest tutaj ta kluczowa. Pokazuje ona Panu, iz warto zadbac o budowanie umiejetnosci komunikacji interpersonalnej w kontekscie Pana obnizonego poczucia wlasnej wartosci. I nad tym warto byloby szerzej popracowac.