Mam stwierdzona nerwice lękowa z natretnymi myslami od 10 lat. Przez okres 4lat miałam z nią spokój

1 odpowiedzi
Mam stwierdzona nerwice lękowa z natretnymi myslami od 10 lat. Przez okres 4lat miałam z nią spokój brałam setaloft potem po 2latach zeszłam z niego a teraz jakby wróciły inne objawy. Czy to na pewno nerwica lękowa? Strach przed zwarowaniem wstyd przed tym' że chodzę korzystam z lekarza. Wróciłam do brania setaloftu objawy zeszły rozpoczęłam też psychoterapię ale męczą mnie takie 2 sytuację w których miałam wrażenie że nie wiem co się ze mną dzieje. Usłyszałam w radiu, że matka zostawiła dziecko myślała że zawiozła je do przedszkola a ono było w aucie i zmarło. Strasznie wzięłam tk do siebie nakręciłam się do tego stopnia że jak odstawiłam moja córkę do przedszkola dziecko 7 lat miała zajęcia to w drodze do auta patrzyłam w lusterko czy na pewno ja zostawiłam taki miałam lęk, że może ja już źle widzę itp. Zostawiłam przed pracą uchylone okna takie poczucie że może ja zwariowałam i złe widzę to było okropne po tym epizodzie poszłam do mojego lekarza i wróciłam do brania setaloftu i rozpoczęłam terapię. Skąd taki objaw się wziął? To samo miałam jak jechałam autem wyprzedzałem rowerzystę i z naprzeciwka jechał szybko autem że musiałam się wbic trochę szybciej i już lęk że może temu Panu się coś stało itp chociaż w lusterku widzialam że nie. To i tak nie ufałam sobie i potem objechałam i musiałam to sprawdzić. Teraz minęły już takie objawy ale wtedy to było okropne jak weszłam i się czymś zajęłam zapominałam i czułam się ok ale jak coś gdzieś usłyszę czy coś sobie wkręcę to nie mogę zapanować. Nawet teraz mimo że mam inf od psychologa' że to nerwica lekowa i natręctwa to szukam jeszcze potwierdzenia tego tutaj. Nie mogę zrozumieć skąd takie sytuacje' objawy jak wyżej. Było to okropne bo ja wspominałam 4 lata miałam spokój zylam prawie jak przed nerwica a po odstawieniu nie brałam nic z 1'5roku i takie coś.
Dzień dobry! Na podstawie objawów jakie Pani zgłasza może to być zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw), ale postawienie diagnozy zawsze wymaga osobistego zbadania.
W tym zaburzeniu bardzo ważna jest psychoedukacja, czyli rozmowy z Pacjentem na temat źródła objawów, ich charakterystyki, wyjaśnienia, co wynika z choroby. Takiej psychoedukacji może udzielić psychoterapeuta albo lekarz psychiatra.