Mam problem, od 2 lat czuję paralizujacy stres gdy z kimś rozmawiam , zaczynam się jąkać mam komplet

3 odpowiedzi
Mam problem, od 2 lat czuję paralizujacy stres gdy z kimś rozmawiam , zaczynam się jąkać mam kompletną pustkę w głowie . Z tego stresu zaczynam się rozglądać i szukać czegoś żeby tylko nie utrzymywać kontaktu wzrokowego. I gdy ktos na mnie patrzy strasznie napinaja mi się mięśnie twarzy. Czy są jakieś leki żeby złagodzić to ? Co to może być? Czy to fobia czy nerwica? Czy to jeszcze coś innego. Proszę o konkretną odpowiedź.
Szanowna Pani/Szanowny Panie, nie ma możliwości na konkretną odpowiedź za pośrednictwem internetu na podstawie opisanych objawów. Przyczyny mogą być bardzo różne, istotne jest czy tak było zawsze, czy problem pojawił się jakiś czas temu, kiedy, w jakich okolicznościach? Osobiście zdecydowanie odradzam przyjmowanie leków bez pełnej diagnozy przyczyn tej sytuacji. Zachęcam do skorzystania z diagnozy u psychologa-psychoterapeuty współpracującego z psychiatrą, którzy zaproponują dalsze kroki postępowania psychoterapię i/lub farmakoterapię. Pozdrawiam.

Witam,
Zachęcam do skorzystania z konsultacji psychoterapeutycznej oraz konsultacji psychiatrycznej.
Pozdrawiam serdecznie,
Zbigniew Marciniak
Twoje doświadczenia brzmią jak objawy mogące być związane z lękiem społecznym, co jest formą zaburzenia lękowego charakteryzowaną przez intensywny strach lub niepokój w sytuacjach społecznych lub wystąpieniach publicznych. Osoby cierpiące na lęk społeczny często obawiają się bycia ocenianymi, zawstydzonymi lub krytykowanymi przez innych. To, co opisujesz jako "paraliżujący stres", trudności z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, jąkanie się i napięcie mięśniowe, mogą być typowymi reakcjami w sytuacjach wywołujących lęk.

W kwestii leczenia, istnieją różne metody, które mogą pomóc:

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): To forma terapii, która jest często skuteczna w leczeniu lęku społecznego. Pomaga zidentyfikować i zmienić negatywne wzorce myślenia i zachowania, które przyczyniają się do lęku.

Leki: Istnieją różne leki, które mogą być przepisane w celu złagodzenia objawów lęku społecznego, w tym niektóre antydepresanty (np. SSRI i SNRI) oraz leki przeciwlękowe. Ważne jest, aby każdą decyzję o leczeniu lekami podjąć po konsultacji z lekarzem lub psychiatrą, który może dokładnie ocenić Twoją sytuację i doradzić odpowiednie leczenie.

Techniki relaksacyjne i treningi umiejętności społecznych: Techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja, oraz ćwiczenia mające na celu budowanie umiejętności społecznych, mogą również pomóc w radzeniu sobie z lękiem.

Stopniowa ekspozycja: Metoda ta polega na stopniowym i kontrolowanym wystawianiu się na sytuacje społeczne, które wywołują lęk, aby z czasem zmniejszyć reakcję lękową.

Jeśli chodzi o określenie, czy to, co doświadczasz, to fobia, nerwica, czy coś innego, ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalistą, który może dokładnie ocenić Twoje objawy i zaproponować odpowiednie leczenie. Nie wahaj się szukać wsparcia; pierwszym krokiem może być wizyta u lekarza rodzinnego, który może Cię skierować do specjalisty, takiego jak psycholog czy psychiatra. Pamiętaj, że poszukiwanie pomocy jest ważnym krokiem w kierunku poprawy samopoczucia.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.