Mam niezbyt dobre relacje z mamą. Zachowuje się dziwnie, kłamie nawet w najdrobniejszych sprawach, c

3 odpowiedzi

Mam niezbyt dobre relacje z mamą. Zachowuje się dziwnie, kłamie nawet w najdrobniejszych sprawach, często manipuluje. Jest poklocona praktycznie ze wszystkimi w rodzinie. Wymyśla i próbuje tzn. Próbowała mnie sklocic wielokrotnie z rodziną. Każdy musi jej słuchać bo ona ma ze wszystkim rację, zawsze chcę być najlepsza i mieć racje.. tak jakbym była zazdrosna o to że ktoś u nas w rodzinie ma lepiej niż ona. Najgorsze jest to że za każdym razem jak się ją uświadamia że jej kłamstwo wychodzi na światło dzienne agresywnie się wypiera i zrzuca na wszystkich winę robiąc z siebie ofiarę, za każdym razem jak ktoś się jej sprzeciwu wybucha awantura ... nie wiem już jak mam się zachowywać na takie zachowanie
Droga Pani/Drogi Panie,
takie schematy zachowań zawsze mają jakieś powodu. Trudno je zbadać bez rozmowy z Pani/Pana mamą. Domyślam się, że może to być niełatwe, ale proszę spróbować zasugerować mamie wizytę u psychologa, który odpowiednimi metodami będzie mógł pracować nad tymi mechanizmami, doprowadzając do ich zmian. Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Witam,

możliwe, że mama nie będzie chętna do skorzystania z pomocy psychologa, bo nie zdaje sobie sprawy, że to co robi jest szkodliwe, trudne dla osób w jej otoczeniu... A podstawą jest to, aby osoba chciała się zmienić.
Pytanie, czy ma Pan(i) siłę dalej inwestować swoją energię w konfrontowanie mamy z tym co robi? Pytanie jak Pan(i) do tej pory to robił(a)? Jeżeli jakiś schemat naszego postępowania przez lata nie przynosi rezultatów to może warto zmienić swoją reakcje? Być może dla Pana/Pani rozmowa z psychologiem mogłaby być pomocna w ustaleniu najlepszego sposobu postępowania w relacji z mamą. Zachęcam do ochrony siebie, do zadbania o siebie.

Pozdrawiam,
Karolina Saternus
Witam, z opisywanej sytuacji może wynikać, że zarówno mama jaa i Pani możecie potrzebować wsparcia specjalisty. Mama ponieważ opisywane zachowania budzą w dużej mierze niepokój. Pani natomiast aby móc zrozumieć zachowania mamy- czym są powodowane, oraz co można z nimi zrobić.