Mam dwóch synów 6 i 3 lat.U obu od roku w badaniach kału są obecne niezapłodnione jaja glizdy.Leczen

3 odpowiedzi
Mam dwóch synów 6 i 3 lat.U obu od roku w badaniach kału są obecne niezapłodnione jaja glizdy.Leczeni byli zentelem, pyrantelum, vermoxem, parafarm i nadal na zmianę liczne lub nieliczne jaja w wynikach.Chrapią, mlaskają przez sen, bardzo częste infekcje oskrzeli, straszy syn cieżko oddycha przez buzie, nos zatkany z katarem lub bez,przerost 3-go migdałka. Od połowy października pojawiła się u starszego syna krew widoczna podczas podcierania pupy, ogromny swiąd pupy, która jest czerwona i w krostach. Po około 2 tygodniach te same objawy u drugiego syna. Opisane dolegliwości są cykliczne: swędzenie, pupa czerwona, krostki - krew -cisza kilka dni. Cykl trwa około miesiąca. Po maściach typu pimafucort, mupirox na kilka dni goi się a potem od nowa. Krew też pojawia się z kilkudniowymi przerwami.Robiłam młodszemu posiew kału wyszła klebsiella pneumonia ale starszemu wynik ujemny choć te same objawy.Badanie grzybów u obu ujemne. Badanie z kału na owsiki ujemne. Obaj dostają enterol od 4 tygodni 250 i parafarm od 2 tygodni, krew dalej się pojawia cyklicznie co miesiąc i trwa około 2 tygodnie. W październiku leczeni zentelem, w listopadzie pyratelum. Juz nie wiem co mam badać, żeby dowiedzieć się co jest powodem tych objawów.Myslałam że to klebsiella ale wynik tylko u jednego syna dodatni.Czy możliwe że powodem jest glizda?Bardzo proszę o odpowiedź i jakieś sugestie, bo nie mam pomysłu czego szukać. T. K. Tarnobrzeg
Witam. W przypadku stwierdzenia u dzieci chorób pasożytniczych, dobrym zwyczajem jest przeleczenie całej rodziny a nie jedynie dzieci. Podane przez Panią objawy mogą świadczyć o alergii. Uważam że należy poprawić odporność Pani dzieci i ew. zająć się współistniejącą alergią. Mogę się zająć Pani dziećmi - zapraszam do mojego gabinetu, nie stosuję środków "chemicznych". Pozdrawiam Dr J. Czelej

Wynik na glistę najpewniej jest nieprawdziwy, często jest mylony przez laborantów np. z pyłkami. Nie ma możliwości, aby glista przeżyła mimo tylu leków, zwłaszcza, że nie da się nią zarazić od innego człowieka. Chyba, że spożywają np. warzywa nawożone ludzkimi odchodami, co musi Pani wykluczyć.
Trudno oceniać skąd dolegliwości ze strony odbytu, może być mnóstwo przyczyn zewnętrznych, np. kosmetycznych, ale proponuję wymaz z odbytu pod kątem paciorkowca, istnieje coś takiego, jak paciorkowcowe zapalenie odbytu.
Witam, jak się Pani spodziewa odpowiedź na Pani mail nie jest prosta. Kilka spraw które na początek chciałam wyjaśnić: 1) wyniki badań stolca na obecność różnych pasożytów są zależne od techniki badania, laboratorium, momentu pobrania (zakładając że się Pani nie myli co do pasożytów, nie zawsze udaje się je znaleźć); wreszcie np. jaja glisty laborant może pomylić z np. ziarnami skrobi w kale. 2) może powinna Pani zrobić jakieś badania serologiczne? lub zbadać antygeny pasożytów wydalane w kale, a nie szukać samych pasożytów. 3) Różne pasożyty wymagają różnych schematów leczenia - jak dzieci otrzymywały wymienione przez Panią leki?. 4) objawy, które Pani podaje nie muszą być spowodowane infestacją pasożytniczą, czy wykluczyła Pani alergię? nietolerancje pokarmowe (np. nietolerancja dwucukrów?). 5) czy Pani dzieci mają dietę węglowodanową (dużo ryżu, kukurydzy i cukrów prostych) - może ona predysponuje je do częstych infekcji? 6) czy robiła Pani wymaz z odbytu - badanie bakteriologiczne?. 7) czy byliście Państwo w jakimś egzotycznym kraju na wakacjach - żeby zarazić się jakąś "dziwną" chorobą?. 8) czy dzieci jedzą surowe ryby - potencjalne zarażenie nicieniem?
Wiem, że nie rozwiązałam Pani problemu, a tylko zasiałam nowe wątpliwości, ale proszę się zastanowić, czy w odpowiedziach na moje pytania widzi Pani jakąś nową sugestię do dalszego postępowania.
Osobą, która w Warszawie jest znana z tematyki chorób pasożytniczych jest Pan dr W. Ozimek.
Pozdrawiam i życzę zdrowia dla synów, A. Piotrowska