Mam dwie przepukliny w odcinku lędźwiowym. Słyszałam ostatnio o matach do akupresury. Chciałam zapyt

7 odpowiedzi
Mam dwie przepukliny w odcinku lędźwiowym. Słyszałam ostatnio o matach do akupresury. Chciałam zapytać, czy w tej sytuacji warto ją kupić, bo poduszki do siedzenia, czy klękosiadu mam. Chciałam się wspomóc w dolegliwościach bólowych. Czy warto lepiej matę masującą, jeśli tak, to jaką? Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
Jedno i drugie będzie działać typowo objawowo. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Napewno bezpieczniejsza będzie akupresura.
Pozdrawiam

Witam. Proponuję rozwiązać ten problem u specjalisty, będzie skuteczniej i taniej. Urządzenie nigdy nie zastąpi rąk terapeuty. Pozdrawiam
Szanowna Pani, na Pani miejscu zrezygnowałabym z zakupów, a wprowadziła więc ruchu do swojego codziennego życia. Przepukliny krążków międzykręgowych to nie wyrok i jeżeli ból nie utrzymuje się wraz z objawami ubytkowymi, zdecydowanie lepiej postawić na bezbólową aktywność fizyczną.
Witam.
Maty do akupresury polecam niemalże każdemu pacjentowi jako dodatkowy element pomocny w leczeniu. Bardo dobrze działa relaksująco na tkanki oraz na ogólne samopoczucie, dzięki silnemu oddziaływaniu na układ nerwowy. Zwrócę jednak uwagę, że ból odczuwany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa z jednoczesną obecnością wypuklin nie zawsze pochodzi dokładnie z tej okolicy ciała. Dlatego tak ważna jest diagnostyka funkcjonalna wykonana prze fizjoterapeutę (lub osteopatę) w celu określenia źródła pochodzenia bólu. Sama obecność wypuklin nie jest czynnikiem, który daje objawy bólowe. Nie mniej jednak niezależnie od źródła pochodzenia, stosowanie jej na kręgosłup (polecam zamiennie stosować na całym obszarze kręgosłupa, nie tylko na okolicę bólową) będzie bardzo pomocne.
W kwestii doboru mat polecam zarówno te wykonany z 'plastikowych różyczek', których przewagą jest cena (40-100 zł) oraz maty wielo-igłowe dr Lyapko, które charakteryzują się dużo silniejszym działaniem. Cena za matę duża to około 300 zł, więc jeśli pominąć aspekt ekonomiczny, zdecydowanie bardziej polecam tę drugą. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia.
Działanie mat masujących i mat do akupresury nie jest potwierdzone naukowo. Dlatego ich stosowanie nie ma medycznych wskazań. Oznacza to, że decydując się na taki zakup należy kierować się własnymi przekonaniami lub rzucić monetą.
Proszę skontaktować się z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, aby doradził jak postępować w Pani przypadku. "Leczenie się" samemu niesie ryzyko zaszkodzenia sobie bez uprzedniej konsultacji. Pozdrawiam!
Witam,
jako fizjoterapeuta polecam matę do akupresury - na pewno zmniejszy dolegliwości bólowe poprzez rozluźnienie mięśni.
Co do okolicy na której należy stosować, to radziłabym jednak stosowanie nie tylko w okolicy bólu, ale na całe plecy, gdyż ból może pojawiać się w jednym miejscu, a napięcia mięśni będą zarówno powyżej jak i poniżej miejsca bólowego.
Oczywiście bez konsultacji i badania fizjoterapeutycznego ciężko coś więcej powiedzieć, jednak na chwilę obecną polecałabym matę do akupresury.
Na początek warto rozważyć zakup maty z plastikowymi kolcami, aby przyzwyczaić organizm do bodźca, a z czasem można próbować autoterapii z wykorzystaniem maty Lyapko.
Pozdrawiamm