Mam blokadę w psychice do próbowania nowego jedzenia. Moja dieta jest bardzo skromna przez co jestem

7 odpowiedzi
Mam blokadę w psychice do próbowania nowego jedzenia. Moja dieta jest bardzo skromna przez co jestem za chuda i mam zaniżone BMI. Nie wiem dlaczego ale boję się spróbowania nowych rzeczy
Dzień dobry, z tego Pani pisze próbowanie nowych potraw niesie za sobą odczucie lęku, myślę, że warto skonsultować się z terapeutą aby ustalić jakie myśli lub przekonania odnośnie jedzenia ten lęk wytwarzają i oczywiście jak je skorygować, pozdrawiam

Witam. Problem powinien być konsultowany przez psychiatrę i/lub psychologa klinicznego. Może być to oznaka postępującej choroby, zaburzenia. Ale nie należy wpadać w panikę. Można udać się do dietetyczki. Można porozmawiać z bliską osobą: czym jest owa "blokada", jak ją przeżywa pani, czy lęk jest emocją pojawiającą się w innych obszarach. Tak czy inaczej kluczowy jest kontakt ze specjalistą. Pozdrawiam
Proszę skonsultować się z psychoterapeutą. Przed spotkaniem proszę pomyśleć czy w domu rodzinnym- pozwalano Pani w ogóle na próbowanie nowych rzeczy np. sportu, gry na instrumentach ? Jak podchodzono do nas w dzieciństwie pokazuje się w życiu dorosłym. Schematy nasz mózg poznaje bar4dzo wcześnie do 5 r.ż. Powodzenia!
Mieć obawy przed nowym jedzeniem związkiem pracą sytuacją jest udziałem wielu ludzi. Lęk potrafi blokować. W pani sytuacji chudnięcie może przyczynić się do pogprszenia nastroju z powodu braku ważnych witamin minerałów i substancji odżywczych.Zapraszam na bezlekowy eeg biofeedback który skutecznie zwalcza lęk.
Może warta Pani pomyśleć o przeżywaniu którego Pani unika/blokuje. Pokarm może być bardziej symboliczny. Nowe przeżywania to jak nowe impulsy, a impulsy mogą się pojawiać w pewnym otoczeniu. Mogą byś te impulsy "straszne" z powodu nieumiętności zachowywać się z nimi, naprzykład impulsy seksualne.... Czasami samoanaliza pomaga zastanowić się nie tylko nad samym blokowaniu przeżywania/impulsu, no i nad stylem myślenia.
Witam serdecznie, z przedstawionego przez Panią opisu wynika, że problem z wagą jest widoczny, przyczyny problemu, mogą być różne np. przekonania, lęk, jakieś wcześniejsze doświadczenia. Najważniejsze, by jak najszybciej rozpoznać temat, by Pani potem ew. sama była bardziej świadoma i mogła dokonywać autoanalizy. Niewykluczone, że wskazana będzie terapia - z pewnością ważne by zająć się tematem, serdecznie pozdrawiam i zapraszam
Dzień dobry,
od jak dawna zmaga się Pani z tą dolegliwością? Czy już wcześniej była Pani ostrożna jeśli chodzi o próbowanie nowych potraw? Jak to wyglądało w dzieciństwie? W jaki sposób w Pani rodzinie, otoczeniu mówi się o jedzeniu, spożywaniu pokarmów? Czy powodem może być faktura spożywanych pokarmów? Czy strach dotyczy konkretnych pokarmów np. tych bardziej kalorycznych? Warto skonsultować się z dietetykiem aby omówić możliwość stopniowego włączania poszczególnych produktów oraz psychologiem aby przyjrzeć się bliżej opisywanej przez Pani obawie. Jeśli problem stanowią konkretne faktury pokarmów warto rozważyć konsultacje z terapeutą integracji sensorycznej.
Pozdrawiam serdecznie