Mam 27lat mam problem z nawiązaniem i utrzymaniem relacji z ludźmi. Jestem trochę samotny, nie mam z

4 odpowiedzi
Mam 27lat mam problem z nawiązaniem i utrzymaniem relacji z ludźmi. Jestem trochę samotny, nie mam znajomych ani przyjaciół z którymi mógłbym spędzać czas. Czy przyczyną może być dzieciństwo? Nie miałem praktycznie żadnej relacji z najbliższymi, i ogólnie dzieciństwo nie było zbyt przyjemne. Czy da się jakoś to zmienić? Jak sobie z tym poradzić? Pozdrawiam
Dzieciństwo może mieć znaczący wpływ na to jak w obecnym życiu kształtujemy nasze relacje i jakie otoczenie wybieramy. Da się temu dokładniej przyjrzeć i zastanowić nad oczekiwaną zmianą, jednak nie jest to szybki proces dlatego zalecam psychoterapię indywidualną lub grupową (która umożliwi wgląd w to jak wchodzimy i jesteśmy odbierani w relacjach..

Witam serdecznie,
zastanawiam się czy trudności w nawiązaniu relacji i podtrzymaniu trwają od zawsze kiedy Pan pamięta ? czy był jakiś moment zwrotny/krytyczny, kiedy relacje zaczęły się zmieniać i stawać się niezadawalające ? Z drugiej strony prawdą jest, że nasze umiejętności kształtują się w dzieciństwie, może to schemat rodzinny, trudności szkolne, przemoc rówieśnicza, etc ? Wiele czynników może mieć wpływ na trudności relacyjne. Warto zasięgnąć wiedzy psychologa, bądź pracy terapeutycznej z psychoterapeutą, aby bliżej przyjrzeć się sytuacji. Zachęcam do skorzystania z takiej możliwości.
Pozdrawiam,
Agata Jóźwik
Samemu trudno się zmienić. Dobrze będzie podjąć psychoterapię (zapraszam na Skype), by powoli z pomocą terapeuty zobaczyć, jak to się dzieje, że nie ma Pan żadnych znajomych, z którymi może Pan spędzić czas - czy boi się Pan bliskości? zależności? a może brakuje jakiś "umiejętności" społecznych. Może uda się odnaleźć w przeszłości choćby jakieś drobne dobre sytuacje bliskości z kimś z sąsiedztwa/szkoły itp. i uzyskać troszkę inny / lepszy obraz tego, co było.
Serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry, biorąc pod uwagę zgłaszane przez Pana trudności myślę, że warto byłoby się przyjrzeć z pogłębioną refleksją na różne obszary. Trudno o jednoznaczną odpowiedź. W kwestiach relacji zazwyczaj mamy do czynienia ze złożonym charakterem przyczyn. Najważniejsze to spróbować podjąć wysiłek w celu poprawienia jakości życia. Pozdrawiam serdecznie Natalia Miszczyszyn