Mam 25 lat jestem osobą z niepełnosprawnością mam spore problemy ze wzrokiem i poruszam się z białą

2 odpowiedzi
Mam 25 lat jestem osobą z niepełnosprawnością mam spore problemy ze wzrokiem i poruszam się z białą laską. Jestem niestety typem samotnika. Owszem staram się żyć samodzielnie pracuje. Niestety moim problemem jest brak znajomych oraz nawiązywanie relacji z ludźmi. Wszędzie gdzie idę czy do klubu czy w miasto czy podróżując w różne miejsca ten czas spędzam samotnie. Owszem próbuję zagadać do obcych osób ale rozmowa trwa parę sekund bądź 2, 3 minuty. Mam wrażenie że ludzie mnie unikają by nie mieć problemu. Jedynie na co ludzie reagują to wtedy gdy o coś się ich zapytam. Chciałbym poznać osoby z którymi mógłbym spędzić czas, porozmawiać bo lata uciekają. Mam wrażenie że moje życie traci sens i najlepszą opcją byłoby dla mnie odebranie sobie życia bo nie chce się ze sobą męczyć pozdrawiam.
Jestem pełna uznania, dla Pani woli bycia z ludźmi, jest w Pani liście ewidentna determinacja, dobrze /…/ niesprawność, która jest Pani codzienną realnością ma prawo utrudniać, ale nie musi wykluczać. Warto nie zniechęcać się.
Może warto omówić ten problem w gabinecie psychologa lub psychoterapeuty? Trzymam kciuki.

Dzień dobry,
nie wiem jak w Pana przypadku przebiega próba nawiązywania nowych kontaktów (np. w jakich miejscach i warunkach się ona odbywa), ale szukanie znajomości w miejscach, gdzie osoby są zabiegane i kierują się w konkretnym celu może być bardzo trudne, a dodatkowo z góry skazując nas na niepowodzenie może zwiększać nasz poziom odczuwanej izolacji społecznej. Może chciałby Pan rozważyć udanie się dodatkowo w inne kręgi towarzyskie, gdzie łatwiej będzie kogoś poznać chociażby z racji tego, że wykonuje się podobne zajęcie i ma się wspólny cel? Jednym z takich miejsc, dla osoby w tak młodym wieku jak Pan może być np. wolontariat czy zapisanie się na dodatkowe zajęcia i kursy związane z zainteresowaniami. Jeśli ma Pan wrażenie, że poczucie osamotnienia zmniejsza Pana poziom satysfakcji z życia, a myśli rezygnacyjne pojawiają się coraz częściej warto udać się po dodatkowe wsparcie do psychologa. Pojawiające się przekonanie, że inne osoby Pana unikają, by nie mieć problemu, również i to w znaczącym stopniu może utrudniać nawiązywanie trwałych relacji na zasadzie samospełniającej się przepowiedni. To również jest kwestia, przy której mógłby wesprzeć Pana psycholog.
Życzę powodzenia i wytrałości!