Mam 23 lata i odkąd pamiętam mam problem z wymową litery "R" i mówię takie "L czy ł". Można to jeszc

13 odpowiedzi
Mam 23 lata i odkąd pamiętam mam problem z wymową litery "R" i mówię takie "L czy ł". Można to jeszcze wyleczyć bo mnie czasami ludzie nie rozumieją i zaczęło mnie to męczyć.
Oczywiście, że można.Wiek nie ma tu nic do rzeczy :) Proszę się udać do logopedy, który zaleci odpowiednie ćwiczenia. Pozdrawiam.

Witam
Oczywiście, że nie jest za późno na rozpoczęcie terapii w celu wypracowania prawidłowej realizacji głoski [r]. Należałoby sprawdzić poziom realizacji głoski i zaplanować terapię. sądzę, że konieczne by było włączenie ćwiczeń dykcyjnych. Proszę bez obaw udać się do specjalisty i rozpocząć terapię :-)
Można skorygować tę wadę. Jest to korekta artykulacji głoski R. Zapraszam do poradni. Z wyrazami szacunku, Dawid Kołodziejczyk
Witam serdeczni:-) Proszę zgłosić się do gabinetu logopedycznego- tam logopeda oceni warunki anatomiczno-zgryzowe, przeprowadzi badanie i na tej podstawie zaproponuje dalsze postępowanie terapeutyczne. Życzę wytrwałości w ćwiczeniach:-) Z poważaniem Monika Knychalska-Zbierańska
Witam. Czy kiedykolwiek był Pan/ Pani u logopedy? Myślę, że warto się wybrać - do dobrego i podjąć terapię, na którą nigdy nie jest za późno. Na pewno praca nie będzie łatwa bo wada z racji wieku jest utrwalona. Ale warto spróbować, tym bardziej że sprawia to Panu/ Pani dyskomfort. Pozdrawiam
Dzień dobry!
Jak najbardziej , można pozbyć się Rotacyzmu. Pracuję nawet z osobami po 50- dziesiątce i są efekty! Zapraszam !
Oczywiście;) natomiast należy dokonać diagnostyki jaka jest przyczyna . Być może jest to skrócone wędzidło podjęzykowe być może jest to Apraksja języka czyli niska sprawność tego narządu artykulacyjnego . Wszystko jednak można wyćwiczyć i nauczyć się rotować Czubkiem języka tak , aby powstała litera R pozdrawiam serdecznie :)
Witam, oczywiście że da się wyprowadzić z tej wady wymowy, jednak przez wiele lat wada ta się utrwaliła stąd terapia może zająć więcej czasu. Wszystko zależy też od chęci i systematycznych ćwiczeń logopedycznych. Pozdrawiam
Dzień dobry. Również u dorosłych z powodzeniem stosuje się terapię głoski [r]. Zalecam udanie się do logopedy, który przeprowadzi diagnozę i przedstawi plan terapii. Życzę powodzenia :)
Nie ma ograniczeń wiekowych, co do terapii logopedycznej, a także jeśli nie występują czynniki ją utrudniające, np. skrócone wędzidło podjęzykowe, jest ona równie skuteczna jak u osób młodszych. W celu ustalenia i eliminacji przyczyny potrzebna jest dalsza diagnostyka.
Z uwagi na zakłócenia komunikacji zachęcam do podjęcia terapii oraz życzę powodzenia.
tak, można wyleczyć
Dzień Dobry,
Oczywiście terapia logopedyczna jest dla pacjentów w każdym wieku. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo często dorośli nie widząc szybkich efektów rezygnują z ćwiczeń.
Życzę powodzenia :)
Witam. Zdecydowanie tak.Prosze wybrać się do logopedy. On zasugeruje ćwiczenia. Być może podpowie , że ćwiczyć można z pomocą wibratora logopedycznego.
Zachęcam do współpracy z logopedą.
Pozdrawiam.
Krystyna Zielińska