Mam 20 lat, studiuję i mam pewien problem z pamięcią. Wygląda to tak, że bardzo opornie idzie mi nau

3 odpowiedzi
Mam 20 lat, studiuję i mam pewien problem z pamięcią. Wygląda to tak, że bardzo opornie idzie mi nauka wszystkich rzeczy, które wiążą się z zapamiętywaniem. Najgorzej zawsze było z historią, nie potrafiłam zapamiętać dat mimo, że uczyłam się ich wiele razy, nazwisk czy nazw własnych, ani ciągów wydarzeń. Nadal nie pamiętam tych podstawowych, co mnie bardzo krępuje, ale po kilku próbach zapamiętania ich poddałam się. Również podobny problem mam z przedmiotami powiązanymi z fizyką, potrafię zrozumieć zadanie i dlaczego tak się dzieje ale nie potrafię zapamiętać wzorów ani regułek. Co najlepsze nie mam problemu z koncentracją czy logicznym myśleniem, mam bardzo wysokie wyniki z matematyki, ale tutaj wzory wyprowadzam sama ( bądź te trudniejsze mam zapisane) bo rozumiem skąd się biorą, również regułki potrafię sama stworzyć od podstaw, rozwiązuje dużo łamigłówek i logicznych zagadek, lubię i umiem programować i to także nie sprawia mi trudności. Ale staje się to coraz bardziej uciążliwe, ponieważ dużo przedmiotów na studiach opiera się na nauce pamięciowej. Zastanawiam się czy problem może leżeć w złym sposobie nauki ( a próbowałam już wiele ), czy może to poważniejszy problem z pamięcią ( raczej pamiętam co robiłam i jadłam wczoraj i nie zapominam co mówiłam przed chwilą ). Proszę o pomoc
Dzień Dobry,
można sprawdzić zdolność koncentracji i ocenić jakość funkcji pamięciowych. Proponuję również wykonać jeden z testów psychologicznych np. WKP WIELOWYMIAROWY KWESTIONARIUSZ PREFERENCJI, który stosuje się w określaniu zainteresowań, upodobań i preferencji. Określenie ich pomoże sprecyzować stopień Pani mocnych stron w wartościach od 1 do 3 np. : językowych, matematyczno-logicznych, percepcyjno-technicznych, ruchowych, społecznych, biologicznych, muzycznych, interpersonalnych oraz styl poznawania. Na bazie uzyskanych wyników określa się kierunki kształcenia i proponuje zawody które najlepiej pasują do ścieżki kariery. Wiedza ta odpowie Pani czy droga rozwoju jaką Pani obrała jest optymalna dla Pani. Pozdrawiam Jolanta Suchłabowicz

Dzień dobry,

Nie sądzę, aby Pani trudności w zapamiętywaniu dało się wyjaśnić "złym sposobem uczenia". Najwyraźniej tak funkcjonuje Pani umysł. Otwartym pytaniem jest czy mieści się to jeszcze w zakresie normy czy jest to już jakaś patologia / deficyt, a jeśli tak, to co można na niego poradzić.

Trudność polega na tym, ze każdy odmiennie funkcjonujący umysł, który nie wpisuje się w standard będzie napotykał pewne trudności.

Co ja bym zrobił?

1) Pomyślał nad tym - gdyby faktycznie nic nie dało się zmienić i zawsze tak miało pozostać to jakie kierunki studiów, jakie prace, jaki tryb zdobywania wiedzy był dla Pani najlepszy i porównał to z Pani aktualną sytuacją oraz planami i ewentualnie robił jakieś korekty.

2) Mocno postawiłbym na rzetelne przebadania tematu: lekarz pierwszego kontaktu, psychiatra, psycholog, neurolog. Niech Pani postawią porządną diagnozę i co z tym można robić.
2a) Poczytałbym też w internecie + skonsultował się z farmaceutami i powyższymi specjalistami - czy są jakieś środki chemiczne, które wspomagają pamięć i je potestował.

3) (raczej gdy będzie już zaawansowane 2) poszedłbym do dziekana do spraw studenckich i powiedział o swojej sytuacji. Dodatkowo umówiłbym się z co bardziej proludzkimi wykładowcami i opowiedział im o swoim problemie. Ale nie na zasadzie żalenia się czy proszenia o taryfę ulgową, ale pokazania, że ma Pani pewne kompetencje ponadprzeciętne, a w innych są deficyty. Jeśli okaże się, że pewne problemy jest Pani w stanie rozwiązywać sprawniej niż inni, a problemem jest pamięć, to może zyska Pani uznanie tych wykładowców i to Pani w czymś pomoże.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Dzień dobry, warto udać się do psychologa i sprawdzić jak funkcjonuje Pani pamięć. Na jej funkcjonowanie ma wpływ wiele zmiennych. Po wykonaniu wywiadu i testów psychologicznych będzie można powiedzieć coś więcej.