Mam 19l, 157cm wzrostu 43,5 kg wagi i szybka przemianę materii. Co robić żeby przytyć?

8 odpowiedzi
Mam 19l, 157cm wzrostu 43,5 kg wagi i szybka przemianę materii. Co robić żeby przytyć?
Dzień dobry
Najważniejsze jest jedzenie regularne. Podobnie jak w przypadku redukcji masy ciała, również i w celu jej zwiększenia należy jeść o stałych porach, w miarę równych odstępach. Podczas gdy osobie odchudzającej zaleca się od 4 do 5 posiłków dziennie, dla osoby która chce przytyć polecić należy po 6, a nawet 8 posiłków na dobę. Trzeba pamiętać, że aby przytyć ok. 1 kg, należy dostarczyć ok. 7000 kcal więcej niż wynosi obecne zapotrzebowanie.
Zwiększenie gęstości odżywczej posiłków. Do dań dobrze jest dodawać produkty o wysokiej kaloryczności, takie jak: oliwa, miód, orzechy, pestki, nasiona, banany, awokado i inne.
Tylko w przypadku gdy niedowaga wiążę się z niedożywieniem, zaleca się pacjentowi odżywki medyczne.
Pozdrawiam
Eliza Nowakowska

Zwiększenie masy ciała wiąże się ze zwiększeniem podaży energii i składników odżywczych. Aby właściwie określić zapotrzebowanie organizmu należy uwzględnić kilka parametrów - wiek, płeć, wzrost, aktualna masa ciała, poziom aktywności fizycznej. Na tej podstawie wprowadza się właściwą ilość białka w przeliczeniu na kg masy ciała i odpowiednio dodaje tłuszcze i węglowodany.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online (pierwsza) - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. W pierwszej kolejności należałoby wykluczyć choroby wpływające pośrednio na masę ciała - np. NChZJ, nadczynność tarczycy etc. Następnie skupić się na jakości diety, wartości energetycznej oraz rozkładzie makroskładników. Niezbędny jest dodatni bilans energetyczny. Niestety mamy zbyt mało informacji, aby szerzej odpowiedzieć na to pytanie. Pozdrawiam serdecznie, Ireneusz Chmiel, dietetyk kliniczny
Witam, aby zwiększyć masę ciała należy zwiększyć podaż kalorii ponad zapotrzebowanie organizmu, pamiętając o tym aby dieta była pełnowartościowa i dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Aby prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie najlepiej skonsultować się z dietetykiem. Należy także wykluczyć możliwe choroby mogące wpływać na wzrost przemiany materii (np nadczynność tarczycy).
Pozdrawiam serdecznie!
Przytycie zazwyczaj jest o wiele trudniejsze niż schudnięcie. Bywa, że osoba chcąca przytyć pomimo zwiększenia podaży kalorii osiąga niewielkie efekty. Czasem tryb życia, sytuacja finansowa czy brak wiedzy mogą uniemożlliwić spożywanie regularnych i dobrze zbilansowanych posiłków.
Aby skutecznie pomóc, niezbędny jest szerszy wywiad, dotyczący stanu zdrowia i kwestii, które poruszyłam wyżej.
Zgadzam się z moimi przedmówcami. Jednakże chciałabym dodać, że należałoby jeszcze udać się do lekarza pierwszego kontaktu i powiadomić o tym fakcie. Najczęściej lekarze zlecają badania, które mnie służą do analizy stanu organizmu pacjenta. Mogę wtedy wykluczyć niedożywienie lub dopasować odpowiednią dietę kliniczną do zapotrzebowania pacjenta. Dodatkowo podczas wizyty mogę przeanalizować aktywność fizyczną , która zwiększa zapotrzebowanie. W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Dzień dobry, przede wszystkim należałoby wykonać badania i wykluczyć ewentualne jednostki chorobowe, a następnie wyliczyć Pani podstawową przemianę materii, czyli taką wartość jaką powinna Pani spożywać do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz całkowitą przemianę materii. Następnie należałoby dostosować podaż makroskładników (białek, tłuszczy, węglowodanów) oraz witamin oraz składników mineralnych. Zachęcam do konsultacji dietetycznej oraz stworzenia planu żywieniowego, aby wzrost masy ciała był stopniowy, wykonany z głową i satysfakcjonujący Panią. Pozdrawiam serdecznie Ania Giesa-Tulej
Żadna konsultacja online nie będzie w 100% adekwatna. Działanie na własną rękę, zarówno przy redukcji masy ciała, jak i zwiększeniu, z mojego doświadczenia źle się kończy: efekt jojo, rozregulowanie metabolizmu, przeoczenie chorób, indukowanie niepotrzebnych dolegliwości itp., które odbijają się długofalowo.
Konkludując: wizyta u specjalisty, który przeanalizuje sytuację i zaproponuje rozwiązanie.