Mam 16 lat. Od niedawna nurtuje mnie pytanie czy " coś złego się ze mną dzieje?". Od roku zamknęłam

3 odpowiedzi
Mam 16 lat. Od niedawna nurtuje mnie pytanie czy " coś złego się ze mną dzieje?". Od roku zamknęłam się w sobie . Izoluje się od bliskich. Nie chce z nikim rozmawiać, nie chce wychodzić z domu, boje się spotykać ludzi, którzy kiedyś byli moimi znajomymi. Moja mama z którą do tej pory byłam cały czas szczera zaczęła zauważać, że co jest nie tak. Jeszcze nigdy nie byłam tak zamknięta w sobie. W środku czuje się nieszczęśliwa, nie chce z nikim rozmawiać. Myślałam, że brakuje mi przyjaciela, ale za każdym razem kiedy ktoś próbuje się do mnie zbliżyć staram się go odepchnąć. Do tego dochodzą ataki agresji. Nie na bliskich Ale na samej sobie. Czuje, że nie radzę sobie z tym co czuje. Moja mama mówi, że nie jestem sobą, że caly czas jestem nieszczęśliwa A jedyne co widzi na mojej twarzy cały czas to obojętność. Może w tym jest problem, że ja nie chce nic czuć bo za każdym razem cierpię I ktoś wyrządza mi krzywdę. Wzbudza moje zaufanie A później zostawia i nie potrafię sobie poradzić ze swoimi emocjami . Dlatego wyciszam je na zewnątrz. Wszystko chowam w środku i cały czas bije się z własnymi myślami. Przez to czasami mam dreszcze i ataki paniki odczuwane bardziej fizycznie . Trzęse się i krzyczę. Czy ja mam jakieś zaburzenia? Co powinnam zrobić?
Być może są to problemy, które wymagają tylko terapii, a może także przydałaby się wizyta u psychiatry. Ciężko bez wywiadu ocenić funkcjonowanie pacjenta. Na pewno coś jest przyczyna tego stanu. Co nie oznacza, że takie problemy nie mogą być rozwiązane. Warto skorzystać z konsultacji psychologicznej, by psycholog prowdzący mógł ocenic Twój stan i ewentualnie skierować na wizyte psychiatryczną, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czuć ogromne cierpnie i smutek w tym, co piszesz (mam nadzieję, że forma TY nie jest dla Ciebie obraźliwa). Jeśli ten stan utrzymuje się tak długo, ma wpływ na całe Twoje życie - relacje z rówieśnikami, rodziną, szkołę, pasje. Mam wrażenie, że wegetujesz zamknięta w swoim świecie zamiast po prostu żyć... Opisane przez Ciebie zachowania mogą sugerować depresję (nie sposób jednak postawić pewnej diagnozy na podstawie maila i konieczne są konsultacje), która jest chorobą i należy ją leczyć tak jak grypę czy przeziębienie. Leczenie w zależności od oceny stanu może być farmakologiczne (leki przepisane przez lekarza psychiatrę), psychoterapię (psychoterapeuta, psycholog) lub w sposób łączony. Porozmawiaj szczerze z mamą o tym jak się czujesz i zgłoś się po pomocy do specjalisty. Aktualnie wizyty zaczynają się odbywać już nie tylko online, ale i gabinetowo, na żywo, więc można wybrać najlepszy sposób dla Ciebie na rozmowę i podzielenie się emocjami. Dobrze, że napisałaś o swoich trudnościach, teraz czas się nimi zająć. Życzę powodzenia :-)
Czasami, podejmowane próby trzymania/tłumienia emocji pozornie pomagają. Jednak sprawiają tylko, że czujemy się bardziej samotni.
Zachęcam Cię do konsultacji ze specjalistą. Z racji wieku niezbędna będzie zgoda rodzica/opiekuna dorosłego.