Mam 16 lat i 165 cm wzrostu. Od jakiegoś czasu nic nie jem, i praktycznie nie pije. Ostatni normalny obiad zjadłam w piątek tamtego tygodnia, mam obiady w domu ale zbywam to tym ; ,,Nie jestem głodna” albo „zjem później”. Ale tego nie robię. Nie mam żadnych kompleksów ani nic, noże tylko trochę. Czuje się czasem głodna ale jest to do wytrzymania i mi to nie przeszkadza. Do niedawna ważyłam około 52/53 kg, a teraz gdy się zważyłam to około 49,1 prawie 48 kg. Zauważyłam ze mi się brzuch wklęsł i że jestem bardziej zmęczona niż zwykle poza tym nic innego nie zauważyłam. Ciagle mi się wydaje ze jestem trochę za gruba i jeszcze trochę muszę schudnąć. Wiem ze najlepiej by było zjeść ale po prostu nie umiem się zmusić żeby coś zjeść. Nadzwyczajnie nie mam ochoty i tyle. Czy to może być anoreksja czy coś innego?
 Tomasz Wrocławski
Tomasz Wrocławski
Psychoterapeuta
Wrocław
TAK. TO MOGĄ BYĆ PIERWSZE OBJAWY ANOREKSJI. Co mam napisać dalej ? Że wygląd to nie wszystko. Że za chwilę zafundujesz sobie cukrzycę insulinoodporną, zaburzenia hormonalne, zaburzenia metaboliczne, włosy zaczną wychodzić garściami, miesiączka zniknie itd. itp. ... A potem nastąpi efekt Jo - Jo. Bo przy takim pomyśle na siebie jest to nie uniknione. Chcesz stracić na wadze ? Nie ma problemu. Wystarczy po pierwsze więcej się ruszać. Godzinny spacer dziennie na pewno nie zaszkodzi. Zrób sobie spis rzeczy które jesz. Ale tak rzetelnie. Wyeliminuj słodycze. Resztę zostaw. Wbrew pozorom jedzenie nie truje, jak by tego chcieli spece od marketingu. Przeżyłaś 16 lat, to przeżyjesz dalej. Zdrowe odchudzanie, takie, które ma przynieść efekt do końca życia jest rozpisywane na miesiące i lata nie na tygodnie i miesiące. Na koniec mam propozycję. "Naciągnięte" Marzeny Turlej. Naprawdę warto.

mgr Beata Kot
mgr Beata Kot
Psychoterapeuta
Kraków
Dzień dobry,
Zastanawiam się, jaka jest przyczyna tego, że przestałaś jeść
czy ostatnio w Twoim życiu wydarzyło się coś trudnego? Masz 16 lat, rozwijasz się i rośniesz, a więc to że "nie jesz i nie pijesz" jest bardzo niepokojące, groźne dla zdrowia a nawet życia. 52 kg przy wzroście 165 cm to jest jak najbardziej prawidłowa waga (BMI 19) a 48 kg to już niedowaga (BMI około 17). To bardzo dobrze, że zauważyłaś problem, koniecznie idź do lekarza - najlepiej psychiatry i psychologa-psychoterapeuty, zanim wylądujesz w szpitalu ze skrajnym niedożywieniem. Fakt, że cały czas czujesz się "za gruba" może oznaczać anoreksję ale diagnozę lepiej zostawić specjalistom, którzy będą się Tobą zajmować. Nie trać czasu! Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia, Beata Kot

 Patrycja Cyganik-Jóźków
Patrycja Cyganik-Jóźków
Terapeuta, Psycholog, Psychoterapeuta
Szczawno-Zdrój
Witam, sam fakt zwrócenia uwagi, że coś Cię niepokoi jest istotny i ma ogromne znaczenie w podjęciu dalszych działań.
To ważne, że o tym wspominasz, być może to odpowiedni moment na zaopiekowanie się sobą i udanie do lekarza psychiatry lub/i psychoterapeuty. Zaburzeń odżywiania nie należy bagatelizować.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.