Macica jednorozna

1 odpowiedzi
Witam. Panie Doktorze od dwoch lat staramy sie z mezem o dziecko i od roku wyszlo ze mam macice jednorozna czy bylby pan doktor wstanie mi pomoc ?????
Witam Panią. Macica jednorożna jest wadą wrodzoną narządu rodnego, która wymaga szczególnie wnikliwej diagnostyki :
1.po pierwsze USG dopochwowe, z możliwością obrazowania 3D
2.kolejno histerosalpingografia HSG (zdjęcie RTG z podaniem specjalnego środka umożliwiającego ukazanie kształtu jamy macicy i przebiegu (drożności jajowodów)- w macicy jednorożnej jest jeden jajowód i zwykle nieprawidłowy kształt jamy
3.Histeroskopia- oglądanie jamy macicy ,w macicy jednorożnej często towarzyszą przegrody jamy-stanowią przeszkodę w zajściu w ciążę
Jeżeli ww metody dają obraz niespecyficzny można też przeprowadzić laparoskopię diagnostyczną -umożliwia dokładne obejrzenie macicy, od strony pochwy można jednoczasowo podać kontrast do jamy macicy-sprawdzenie drożności .W razie potrzeby laparoskopia staje się zabiegiem operacyjnym np niedrożności jajowodu istnieje możliwość wykonania jej korekcji.

Proszę jednak pamiętać ,że w przypadku wady macicy problemy z poczęciem najczęściej nie wynikają z zaburzeń struktury ,ale tak jak w prawidłowej macicy mogą mieć wiele innych przyczyn które należy wykluczyć: zaburzenia endokrynologiczne , jakość nasienia itd
Natomiast zaburzenia struktury (zniekształcenie jamy ,przegrody jamy) mogą utrudniać właściwy rozwój i donoszenie ciąży.Co bardzo ważne -korekcja operacyjna takich wad przynosi bardzo dobre rezultaty!
Podsumowując leczenie zaburzeń płodności w przypadku macicy jednorożnej wymaga indywidualnego podejścia :właściwe rozpoznanie, wykluczenie zaburzeń czynnościowych układu rozrodczego, ewentualna korekcja zaburzeń strukturalnych. Pozdrawiam serdecznie.