nowotwór jajnika, mięśniak macicy

2 odpowiedzi
Witam

mam 36 lat (12 lat mężatka) od kilku lat borykam się z dolegliwościami dotyczącymi bolesnych i obfitych miesiączek, nieregularnych okresów, torbieli (2 laparoskopie - usunięcie torbieli, stwierdzono endometriozę), jedno poronienie, brak możliwości zajścia w ciążę. (Regularnie badam się - kilka razy w ciągu roku jestem na wizytach). Do tej pory moje dolegliwości były przez każdego lekarza bagatelizowane i pozostawiano mnie bez leczenia i wsparcia. Zmieniałam lekarzy z nadzieją, że ktoś może jednak będzie chciał mi pomóc. Czułam się coraz gorzej, apatia, złe samopoczucie, z każdym miesiącem coraz bardziej obfite i bolesne okresy wydłużające się do kliku dni potem długi czas plamienia. Cykle trwające 38, 28, 16, 30 dni... W sierpniu trafiłam do lekarza, który stwierdził, że jest coś nie tak (podejrzenie mięśniaka i torbiel jajnika), skierował mnie na konsultację do dwóch innych lekarzy i zlecił wykonanie CA125 (robię je co roku) wynik 126 w zeszłym roku 65. konsultacja u innego lekarza - po wykonanym USG - mięśniak macicy, powiększony prawy jajnik 6cm i torbiel też na prawym jajniku, lewy jajnik czysty - wskazana pilna operacja. Trzeci lekarz zrobił mi również USG wypisał mi skierowanie do kliniki na operację- rozpoznanie:
D27 (niezłośliwy nowotwór jajnika)
D25.9 (mięśniak gładkomórkowy macicy, nie określony)
guz jajnika prawego, mięśniak macicy.
Teraz czekam na operację (1,5 miesiąca) - zostało jeszcze 2,5 tygodnia.
I tu moje pytania i wiele wątpliwości. Czy na podstawie USG lekarz jest wstanie stwierdzić nowotwór jajnika? Czego mogę się spodziewać podczas operacji? Czy muszę być po miesiączce przed operacją (najprawdopodobniej przy moim cyklu może wypaść mi 1-2 dni przed operacją)? Czy wówczas trzeba przesunąć termin operacji? Miesiączka 12 września (3 dni obfite i bolesne potem plamienia do 17 września). Od dwóch dni bolą mnie oba jajniki i w dole brzucha kłucie i pieczenie - czy powinnam zgłosić się wcześniej do lekarza?
z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam
Szanowna Pani, z opisu mogę wywnioskować iż problem wydaje się bardziej złożony. Trudno jest mi ustosunkować się do Pani problemów i dać jednoznaczną odpowiedź bez możliwości przeprowadzenia dokładnego wywiadu, badania i oceny ultrasonograficznej narządu rodnego. Jedno jest pewne, iż nie należy bagatelizować tych objawów i podejrzeń innych lekarz.
Z wyrazami szacunku
dr Dawid Serafin

Te pytania należy zadać lekarzowi prowadzącemu, powinna Pani dowiedzieć sie od niego jaki jest plan leczenia. Prawdopodobnie jest to torbiel endometrialna, wtedy może być podwyższone Ca 125 i mogą być bóle przed miesiaczką. Doświadczony ultrasonografista potrafi z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć charakter zmiany jajnika- czy jest łagodna, czy ma cechy przemawiające za złośliwością. Nie każdy mięśniak wymaga leczenia operacyjnego, nie wiem jaką ma wielkość ale przy okazji operacji torbieli może być usunięty