Leki, migotanie przedsionków, arytmia, po udarze niedokrwiennym

7 odpowiedzi
Witam, mam 63 lata, rok temu przeszłam ciężki udar niedokrwienny mózgu. Leczę się na serce, arytmia i nadciśnienie tętnicze. Mam niedoczynność tarczycy i 30 lat temu miałam też operację tarczycy, bo atakowała mi serce i płuca. Pół roku temu dowiedziałam się, że mam dodatkowo napadowe migotanie przedsionków. Wcześniej pojawiało raz na pół roku, później raz na kwartał, później raz na miesiąc, a ostatnio co 2 dzień. Umirowiona byłam Metocard 50 i kroplówka elektrolitowa. Raz tylko miałam kardiowersję farmakologiczną (2 ampułki). Przy ostatnim napadzie zatrzymano mnie w szpitalu (11 grudnia). Zastosowano u mnie dodatkowy lek, ale on chyba nie jest dla mnie odpowiedni, choćby ze względu na moją tarczycę. Dodatkowo bardzo źle się czuję, mam strasznie ciężkie nogi, sztywnieją, mam straszną chrypę i czuję taką kluskę w gardle, ale najgorsze jest to, że wcześniej miałam unormowane ciśnienie, które było miedzy 110-125/65 puls nie spadał poniżej 50 uderzeń, a teraz mam ciśnienie które podnosi się do 180-200/85 puls 55-61. Obecnie zapisane i stosowane leki: EUTHYROX 25, IPP 40, PRADAXA 150 2x, BETALOC ZOK 50, CORDARONE 200 (przez tydzień 3x, później pół tabletki dziennie), COAXIL 2x, ZAHRON 20, AXTIL 5, KALDYUM, MAGNE B6 3x. Wizytę u swojego kardiologa mam dopiero za 2 miesiące. Bardzo proszę o pomoc, o informacje, czy można ten Cordarone zamienić na jakiś inny lek przeciw napadom migotania przedsionków, który mi nie będzie szkodził na tarczycę? Jakie są możliwości, bo na żaden zabieg przez kolejne 2 lata. Bardzo proszę o informację
Witam,
Niestety bez badania fizykalnego, przejrzenia całej dokumentacji, w tym informacji o rodzaju zabiegu na tarczycy (całkowite wycięcie, jodoterapia itp), oceny EKG, echo serca nie ma możliwości zmodyfikowania terapii. Wybór leku antyarytmicznego jest właśnie uzależniony od obecności innych chorób i wyników szeregu badań. Co do stosowania Cordaronu i jego wpływie na tarczycę, to jeśli przed laty dokonano całkowitego wycięcia tarczycy i jest Pani na pełnej suplemenatcji hormonami tarczycy to stosowanie Cordaronu nie powinno mieć żadnego wpływu. Natomiast w aspekcie zwiększenia częstotliwości napadów migotania przedsionków ważne jest oznaczenie stężeń hormonów tarczycy, bowiem nadczynność (nawet wynikająca ze zbyt dużej dawki stosowanych hormonów w postaci tabletek) jest jednym z częstszych powodów migotania przedsionków.
Podsumowując, w celu modyfikacji terapii konieczna jest osobista wizyta z kompletem dotychczas wykonywanych badań i dokumentacji medycznej.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Szanowna Pani, Pani sytuacja jest skomplikowana. Widzę u Pani co najmniej kilka problemów, wśród których wymienię: 1/ napadowe migotanie przedsionków z ciężkimi powikłaniami zatorowymi (udar mózgu), 2/ chorobę tarczycy, obecnie w fazie niedoczynności a przed laty jak sądzę albo w fazie nadczynności albo wola obojętnego (stąd operacja i prawdopodobnie w jej wyniku niedoczynność), 3/ nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, 4/ hiperlipidemię (bo prawdopodobnie z tego powodu przepisano Pani jedną ze statyn w postaci preparatu Zahron), 5/ kilka nieswoistych objawów (ciężkie nogi, sztywność, chrypa, "kluska" w gardle), które mogę być związane z przebytym (operacja tarczycy) lub obecnym leczeniem (preparat Cordarone? Zahron?). Wszystkie Pani problemy (jak to zresztą najczęściej bywa, bo przecież organizm ludzki jest jedną całością) splatają się ze sobą. Przykładowo zbyt wysokie ciśnienie tętnicze może sprzyjać występowaniu napadów migotania przedsionków, leczenie antyarytmiczne mające zmniejszać ryzyko wystąpienia kolejnych napadów (Cordarone) może powodować, że nie można stosować wystarczająco dużych dawek leków przeciwko nadciśnieniu i między innymi stąd obecnie zbyt wysokie wartości ciśnienia, chrypka i uczucie "kluski" w gardle mogą być konsekwencją przebytej operacji tarczycy, Cordarone może nasilać niedoczynność tarczycy lub przeciwnie - przesuwać Pani równowagę hormonalną w kierunku nadczynności - tych współzależności można odszukać jeszcze więcej. Jak Pani sama teraz widzi, nie sposób udzielić Pani na odległość jednej prostej rady, co zrobić, żeby całość Pani stanu zdrowia wróciła do normy. Żeby udzielić Pani rzetelnej rady, trzeba (oprócz oczywiście zebrania dokładnych wywiadów w czasie wizyty lekarskiej i dokładnego zbadania Pani) poznać wyniki Pani badań hormonów tarczycy i hormonu sterującego pracą tarczycy (TSH), stężenia w Pani krwi leku zawartego w preparacie Cordarone (ten lek to amiodaron), ocenić Pani EKG i badanie metodą Holtera i jeszcze inne. Myślę, że jedyną propozycją, którą ewentualnie można Pani przekazać na odległość, jest zwiększenie dawki Axtilu do 2 x 5 mg na dobę (co 12 godzin), co powinno przynajmniej trochę obniżyć Pani ciśnienie tętnicze, co najlepiej uczynić w porozumieniu z lekarzem pierwszego kontaktu, który skontroluje potem parametry wydolności nerek (stężenie kreatyniny i potasu). Wydaje mi się, że w oczekiwaniu na termin wizyty kontrolnej u kardiologa lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł zasugerować Pani także inne modyfikacje leczenia. Natomiast bez wizyty lekarskiej nie da się Pani pomóc - i także te moje powyższe sugestie proszę traktować właśnie jako sugestie do omówienia z lekarzem, a nie bezwzględne zalecenia.
oczywiście, są leki które są również stosowane w kontrolowaniu migotania przedsionków. Brakuje mi danych szczegółowych, że zaproponować konkretny preparat. Proponuję, żeby z pełna dokumentacją medyczną jaką ma Pani udać się kardiologa i przedyskutować ten problem.
Tak Cordarone można zastąpić innymi lekami, prawie równie skutecznymi bywa że drogimi, diabeł tkwi w szczególach
Witam,
Aby odpowiedzieć na Pani pytanie niestety musiałbym widzieć kartę informacyjną ze szpitala, aby poznać "parametry" Pani serca.
Możliwy jest między innymi zabieg na sercu mający na celu ograniczenie ilości napadów, ale to zależy od szczegółów, których obecnie nie znam.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
nie ma innego równie skutecznego leku zapobiegającego nawrotom migotania przedsionków niż amiodaron (Cordarone). Trzeba zintensyfikować leczenie obniżające ciśnienie - np. Axtil zamiast 10 mg zamiast 5 jak dotychczas i dołączyć jeszcze dodatkowy lek w razie potrzeby
Dzień dobry! Na początku przepraszam za tak późną odpowiedź, Pani pytanie spłynęło z serwisu Znany Lekarz do mnie dopiero dziś. Pani problem jest złożony, z jednej strony mamy do czynienia z bardzo częstymi napadami arytmii, z drugiej z rozregulowanym nadciśnieniem tętniczym. Niewątpliwie wymaga Pani korekty leczenia hipotesyjnego. Uczucie "kluski w gardle" może być związane z wysokimi wartościami ciśnienia tętniczego lub napadem arytmii, należałoby jednak uzupełnić wywiad o istotne informacje, które być może będą kazały podejrzewać u Pani chorobę wieńcową i podjąć diagnostykę w tym kierunku. Migotanie przedsionków jest arytmią, w której nie walczy się za wszelką cenę o utrzymanie prawidłowego rytmu serca (tzw. rytmu zatokowego), po wykluczeniu przyczyn wtórnych arytmii i ocenie pod kątem prawdopodobieństwa utrzymania rytmu zatokowego po kardiowersji (konieczna jest znajomość aktualnego badania ECHO serca), często podejmuje się decyzję o pozostawieniu migotania przedsionków i optymalnej kontroli częstości rytmu komór (pulsu). Jest to równie dobra i bezpieczna dla pacjenta strategia. Cordarone, który Pani otrzymała jest ostatnią deską ratunku w walce z napadami migotania przedsionków i nie ma dla niego alternatywy. Odpowiedź na pytanie, czy w Pani przypadku jest on szkodliwy jest uzależniona od rodzaju operacji tarczycy, czy było to całkowite czy częściowe usunięcie tarczycy, czy nie ma odrostu kikuta tarczycy i czy nie weszła Pani z powrotem w fazę nadczynności tarczycy, która per se może powodować migotanie przedsionków i w której Cordarone jest przeciwwskazany. Złożoność problemu wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem.