lęk przed mówieniem na forum

7 odpowiedzi
witam serdecznie, bardzo proszę o poradę, mam 28 lat i od kiedy pamiętam mam lęk przed mówieniem na forum, przed publicznością, utrudnia mi to życie. Gdy mam zabrać głos np na uczelni lęk mnie paraliżuje. Nawet jedno zdanie wyuczone przez tydzień potrafi wylecieć mi z głowy podczas stresu przed publicznością. Objawy z ciała są na tyle straszne jak by mi serce miało wyskoczyć z ramy. Proszę o odpowiedź czy jest jakaś szansa, aby mi pomóc?
Dzień dobry ! Objawy opisane powyżej można oczywiście zmniejszyć bądź nawet zlikwidować . Pozdrawiam !

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Objawy które pan/pani opisuje mogą świadczyć o lęku społecznym - lęku w sytuacjach ekspozycji społecznej czy oceny. Trudność ta jest dość powszechna (od 5-10% populacji) co nie znaczy ze łatwo się z nią żyje - zwłaszcza jeśli pozbawia nas mozliwosci rozwoju zawodowego, kariery, czy ogranicza nas w sytuacjach społecznych - kontaktu ze znajomymi, nawiązywania znajomości z nowymi osobami czy to naszej czy przeciwnej płci. Lęk ten może stać się dla nas prawdziwą udręką, koszmarem który odziera nas z satysfakcji w życiu. Można to zmienić, warto też zadać sobie pytanie ile czasu daję sobie na zmianę, i jakiej zmiany oczekuję, jak ona ma wyglądać? Pozdrawiam i życzę powodzenia w realizowaniu zmiany Bartosz Lamch
Witam, opisany problem, jak najbardziej jest do rozwiązania, jednak wymaga to pracy podczas terapii. Można oczywiście próbować edukować się samemu, chociażby na portalu psychowiedza.com, jednak najczęściej wymaga, to osobistego przepracowania, a nie tylko poszerzenia wiedzy.
Witam Panią!
Oczywiście, że jest szansa, aby stres związany z publicznymi wystąpieniami był mniejszy, aby nie był paraliżujący. Terapia może być pomocna w złagodzeniu tego stresu, może dać Pani wskazówki jak go oswoić. Istnieją też rozwiązania uzupełniające, które pomogą przećwiczyć Pani sytuacje stresowe. Warto spróbować, bo zmniejszenie poziomu stresu z pewnością wpłynie pozytywnie na Pani funkcjonowanie.
Pozdrawiam
Tak, to jest kwestia przyjrzenia się temu co wywołuje lęk, a następnie trenowanie wystąpień publicznych. Pytanie czy lęk ogranicza się tylko do wystąpień publicznych? W zależności od szerokości problemu możemy popracować terapeutycznie lub coachingowo:-)
Dobry wieczór. W przypadku lęku przed wystąpieniami publicznymi psychoterapia poznawczo-behawioralna jest bardzo skuteczna. O tym na czym polega można przeczytać m.in. w publikacji "Terapia lęku społecznego Podejście poznawczo - behawioralne. Podręcznik ćwiczeń klienta", można również zgłosić się na terapię do psychoterapeuty pracującego w tym nurcie.
Dzień dobry,
rzeczywiście objawy, które Pan/Pani opisuje, wskazują na dość silną postać lęku przed wystąpieniami, czy też szerzej - lęku społecznego. Zdecydowanie tak, jest szansa, by pokonać lęk - pomocna może być przede wszystkim psychoterapia, w toku której razem ze specjalistą zastanowi się Pan/Pani nad przyczynami lęku i sposobami na pokonanie lęku.
Z pozdrowieniami
Anna Mach

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.