leczenie nerwicy wegetatywnej

12 odpowiedzi
Witam.ktore grupy lekow uwazane sa za najskuteczniejsz ew leczeniu nerwicy wegetatywnej?
Stosuje się różne lekarstwa - w zależności od potrzeb i tolerancji danej grupy leków przez pacjenta. Najczęściej SSRI ze względu na ich zwykłe dobrą tolerancję i bezpieczeństwo.

Najczęściej stosujemy SSRI - bezpieczne, dobrze tolerowane i z reguły skuteczne. Nie zapominajmy jednak o psychoterapii. W rokowaniu długoterminowym jest ważniejsza.
Obecnie zalecane są jako leki pierwszego rzutu w leczeniu nerwicy wegetatywnej selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jednakże wszystko zależy od rodzaju objawów oraz ich nasilenia. Doświadczony psychiatra z pewnością dobierze odpowiedni lek i jego dawkę. Przyczyny nerwicy wegetatywnej leczy się w psychoterapii.
Witam!
Używając terminu nerwica wegetatywna ma Pan(i), zapewne na myśli zaburzenia występujące pod postacią somatyczną. Mogą mieć one różne podłoże. Najczęściej lękowe lub depresyjne stąd w ich leczeniu zwykle stosujemy leki przeciwdepresyjne. Nie ma jednego najbardziej skutecznego leku w leczeniu tego typu zaburzeń. Wiele zależy od pełne obrazu choroby, wieku pacjenta, tolerancji danego leku. Często wskazane jest jednoczesne podjęcie psychoterapii.
Pozdrawiam Ewa Słaboń.
"Nerwica wegetatywna", to wielka grupa chorób. Trudno mi odpowiedzieć na tak zadanie pytanie. W psychiatrii leczy się pacjenta, nie rozpoznanie. Odmiennie od chorób "somatycznych" rozpoznanie najczęściej niewiele powie mi o pacjencie. Proszę rozważyć wizytę u lekarza psychiatry.
Witam. Polecam leki przeciwdepresyjne o profilu wyciszającym. Osobiście uważam za najskuteczniejsze: paroksetynę (SSRI) i mirtazapinę (NASSA).
Witam,

istnieje szereg leków, które mogą się okazać skuteczne w tego typu dolegliwościach, są przy tym bezpieczne i nieuzależniające. Z leków stosowanych doraźnie- np. opipramol (Sympramol). Jednak najskuteczniejsze wg mnie są leki z grupy SSRI (w pierwszej kolejności escitalopram). Dobre doświadczenia mam również z nowym lekiem przeciwlękowym- pregabaliną.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
"Nerwica" to bardzo stary termin, prawie już nieużywany. Z pytania zatem nie wynika na czym konkretnie zaburzenia polegają, jakie są objawy. W zaburzeniach lękowych, somatyzacjach, farmakoterapią z wyboru są leki z grupy przeciwdepresyjnych.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, do leczenia zaburzeń nerwicowych z odczynem wegetatywnym zwykle stosuje się lek przeciwdepresyjny (najczęściej wybierana jako lek pierwszego rzutu jest sertralina), do doraźnego łagodzenia objawów ja zwykle zalecam zestaw Afobam 0,5 mg+ Propranolol 10 mg. Ten zestaw jest skuteczny także w tzw "lęku scenicznym"- przed wystąpieniami publicznymi, egzaminami, etc. Lekiem stosowanym coraz powszechniej, z dobrym skutkiem, w zaburzeniach lękowych jest także Pregabalina. Wszystko zależy od profilu klinicznego pacjenta. Pozdrawiam.
W międzynarodowej klasyfikacji chorób widnieją: "zaburzenia wegetatywne występujące pod postacią somatyczną". W ramach tego schorzenia zazwyczaj pojawiają się dwa typy objawów:
1. objawy pobudzenia układu wegetatywnego (np. kołatania serca, nadmierne poty, zaczerwienienie skóry, drżenia mięśni itp) którym zazwyczaj towarzyszy lęk i poczucie zagrożenia chorobą somatyczną
2. subiektywne skargi, które są odnoszone przez pacjenta do określonego narządu lub układu.
Więc ten zespół objawów nie jest jednostką chorobową wywołaną przez określone przyczyny i posiadającą jednakowe podłożę patologiczne, więc nie ma leków, które można zalecać w "leczeniu".
My psychiatrzy staramy się dotrzeć do źródeł tych anomalii chorobowych odwołując się do sfery "podświadomej", do tego co usytuowane jest poniżej świadomości. I zalecamy psychoterapię.
Jeśli już trzeba, z jakiegoś powodu zlecić lek, to propopnuję Pramolan.
Pozdraqwiam
W zaburzeniach lękowych najczęściej stosuje sie leki z grupy SSRI głównie escitalopram lub paroksetynę. Jednak bardzo ważną formą leczenia w nerwicach jest psychoterapia.
Jeśli chodzi o farmakologiczne leczenie zaburzeń wegetatywnych występujących pod postacią somatyczną (nerwicy wegetatywnej -termin o znaczeniu w tej chwili historycznym) podstawową metodą leczenia pozostaje psychoterapia, która umożliwia bardziej przyczynowe leczenie dolegliwości. Leki usuwają tylko objawy i po ich odstawieniu dolegliwości mogą powracać. Z racji faktu iż bardzo często w tej grupie chorych współistnieją zaburzenia depresyjne, rekomendowaną grupę lęków stanowią selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Są to leki o szerokim profilu działania przeciwlękowego, przeciwdepresyjnego, dobrze tolerowane. W przypadku nieskuteczności stosuje się inne leki przeciwdepresyjne np. opipramol (o słabym działaniu przeciwdepresyjnym i wyraźnym przeciwlękowym); małe dawki neuroleptyków (np. sulpiryd- polecany zwłaszcza przy objawach gastrycznych), hydroksyzynę, propranolol (celem tonizacji czyli "wyciszenia" nadaktywności tzw. sympatycznego układu nerwowego, którego aktywacja prowadzi do przyspieszonej akcji serca, zwyżek ciśnienia tętniczego, drżenia dłoni). Niekiedy przez krótki czas stosuje się benzodiazepiny, których dłuższe użycie ogranicza ryzyko rozwoju uzależnienia.