Kupka niemowleca

7 odpowiedzi
Witam, moja 3 miesieczna corka jest karmiona mlekiem sztucznym. Do tej pory robila kupy co 3-4 dni, nie pachnialy one ladnie ale byl to wedlug mnie normalny zapach. Od tygodnia natomiast zaczela robic kupki co 2 dni ale zapach zmienil sie na bardzo kwasny. Kolor i konstatencja wydaja sie normalne. Czy zmiana zapachu na bardzo kwasny moze swiadczyc o czyms niepokojacym?
Dzień Dobry. Raczej nie. Proponuje zastosować przez jakiś czas dobry probiotyk. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry, generalnie zwracamy uwagę na konsystencje stolca oraz czy ma on domieszki patologiczne, czy jest w stolcu krew, śluz , ropa.Czy dziecko dobrze przybiera na wadze?
Dzień dobry. Przewód pokarmowy "dojrzewa" enzymatycznie i funkcjonalnie z miesiąca na miesiąc. Jeśli nie było zmiany mieszanki mlecznej, to pewnie jest to stan przejściowy. Warto podać w takich sytuacjach probiotyk ( np. Acidolac baby albo Floractin, lub podobny ) . Jeśli zapach jest kwaśny - to można podać Delicol. Gdyby objawy powtarzały się lub nasilały - dziecko powinien zbadać lekarz. Cz. Czechyra
Dzień dobry

Takie objawy nie muszą oznaczać, że dzieje się coś nieprawidłowego. Dziecko reaguje przewodem pokarmowym na wszystko co się wokół niego dzieje. Może właśnie walczyła z niewielką infekcją. Jeżeli będzie oddawać bardzo luźne stolce i bardzo często oraz w przypadku gorączki, należy skontaktować się z lekarzem.

Pozdrawiam
Piotr Hartmann
Witam,
na wygląd stolca u niemowlęcia wpływa wiele czynników, m.in. wiek dziecka i tym samym stopień dojrzałości przewodu pokarmowego, sposób karmienia, zażywane leki, ale też infekcja czy alergie. Czasem kwaśny zapach stolca może być przejściowy i ustąpić samoistnie po kilku dniach- nie ma wtedy powodu do niepokoju.
Jeśli występują inne dodatkowe objawy- jak na przykład zmiana konstystencji kupki, barwa, dodatkowa treść np śluz/krew, czy bóle brzuszka lub podwyższona temperatura, nieprawidłowy przyrost masy ciała- to trzeba pochylić się nad tym problemem i pogłębić wywiad, zbadać dziecko.
Bez badania fizykalnego i pełnego wywiadu nie sposób ocenić córeczki. Jeśli objaw kwaśnych stolców będzie utrzymywać się dłużej lub pojawią się dodatkowe dolegliwości - będzie to wymagać konsultacji lekarskiej i ewentualnego poszerzenia badań - morfologia ogólna, analiza ogólna moczu, posiew kału ( itp.) Można też określić pH kału, żeby stwierdzić obiektywnie czy jest odczyn jest kwaśny.
Do stanu dziecka najlepiej będzie mógł się odnieść lekarz, który opiekuje się córeczką.
Serdecznie pozdrawiam.
Dzień dobry, niestety, wcześniej nie mogłam odpowiedzieć. Zapach i konsystencja stolca może zmieniać się przy infekcjach, zmianie wody, konieczności zmiany mleka....Mam nadzieję, że problem ustąpił. Pozdrawiam
zmiana zapachu może świadczyć o infekcji