Który nurt w psychoterapii jest najskuteczniejszy? Skąd pacjent ma wiedzieć który nurt będzie najbar

5 odpowiedzi
Który nurt w psychoterapii jest najskuteczniejszy? Skąd pacjent ma wiedzieć który nurt będzie najbardziej właściwy dla niego? Czytałem kiedyś, że najbardziej sprawdzonym i najskuteczniejszym jest nurt poznawczo-behawioralny, czy to prawda?
Witam.
to pytanie zadaje sobie wiele osób stojących przed wyborem rodzaju terapii. Nie ma także jednej na nie odpowiedzi, ponieważ istotne jest z jakim problemem mamy do czynienia i jakie jest jego źródło. Wiele zależy także od naszej zdolności psychologizacji. Terapia poznawczo - behawioralna skupia się bardziej na objawach i leczy je poprzez redukcję szkodliwych zachowań, wypracowanie nowych, za pomocą warunkowania. Zwykle jest krótkoterminowa, stosuje określone metody/ćwiczenia. Skuteczna jest w przypadku nerwic, fobii, PTSD oraz w terapii dzieci i młodzieży, zaburzeń odżywiania i uzależnień.
Natomiast w pozostałych przypadkach, gdzie problemem będą np. trudności w tworzeniu bliskich relacji, przeżywanie zdrady, depresja, niskie poczucie wartości czy poważniejsze zaburzenia, skuteczniejsze będą nurty analityczne, np psychodynamiczny. Ponieważ ten rodzaj terapii koncentruje się na przyczynach naszego samopoczucia i zachowania. Wynika to z przekonania, iż na życie, decyzje i relacje z innymi ludźmi ogromny wpływ ma nasza nieświadomość. W tego rodzaju terapii najważniejsza jest relacja z terapeutą. Wtedy zmiana jest trwała.
Należy pamiętać, że bez względu na rodzaj terapii najważniejszą sprawą w terapii jest nawiązanie z terapeutą porozumienia, aby proces terapeutyczny mógł się zakończyć sukcesem.
Tak więc warto spróbować i zastanowić się po spotkaniu, czy ten rodzaj terapii mi odpowiada, czy terapeuta wzbudził moje zaufanie.

Dzień dobry. Istnieje kilka wiodących nurtów psychoterapii, które różnią się między sobą sposobem rozumienia problemów Klienta oraz metodami pracy. Rzeczywiście, psychoterapia poznawczo-behawioralna ma udowodnioną bardzo wysoką skuteczność i nadaje się do pracy z każdym zaburzeniem. Psychoterapeuci pracujący w tym nurcie są elastyczni, a metody pracy dostosowywane indywidualnie do Klienta.
Co do zasady jednak to nie nurt terapeutyczny jest tym, co działa leczniczo w procesie terapii. Wpływ na to mają również inne czynniki, takie jak np. relacja terapeutyczna. Dobór nurtu jest kwestią indywidualną i zależy od wielu rzeczy. Ja pracuję poznawczo-behawioralnie i bardzo polecam ten nurt jako zindywidualizowany, konkretny i wysoce skuteczny. :) Ostateczny wybór należy jednak do Klienta.
Dzień dobry. Z badań jednoznacznie wynika, że nie ma czegoś takiego jak najskuteczniejszy nurt w psychoterapii. Ważne aby w kontakcie z terapeutą była swoboda wypowiedzi i zaufanie do terapeuty. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Ów nurt jest przedstawiany w literaturze jako wiodący pod względem skuteczności, ponieważ możliwe jest sprawdzenie i zmierzenie owej skuteczności. Podczas pracy definiuje się problem (nazywa go) i ustala jasną strategię do jego rozwiązania. Metody są proste i zazwyczaj polegają na pracy typu papier/ołówek. Pacjent dostaje zadania domowe od terapeuty. Psychoterapia ma swoją metodologię. Stawia się diagnozę, hipotezy, ustala cele. Literatura sugeruje wysoką skuteczność również z takiego względu, iż jest to metoda np. do pracy z uzależnieniem. Na badanie skuteczności oddziaływań terapii dla osób uzależnionych są fundusze z Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Poznawczy komponent dotyczy poznania problemu, siebie, siebie w świecie przez pacjenta. Komponent behawioralny to pozytywne i negatywne wzmocnienia (kary - nagrody). Są osoby którym taki styl pracy odpowiada. Są również osoby które wolą pracować na procesie, na tu i teraz. Zazwyczaj psychoterapeuta z doświadczeniem będzie dopasowywał metody pracy do tego, co jest do zrobienia. Pozdrawiam Patrycja Abbink
Terapia poznawczo-behawioralna jako jedyna terapia jest mierzalna gdyż ma stałe procedury. Inne terapie nie posiadają stałych procedur, tylko techniki które wykorzystuje się w zależności od potrzeb.
pozdrawiam
Tomasz Desput