krwiak na wardze

1 odpowiedzi
Panie doktorze, kiedyś dawno temu (kilkanaście lat) nabiłem sobie na wardze krwiaka (nie wiem czy dobrze to nazywam, chodzi o taką małą grudkę krwi, która się nie rozeszła), jakoś trzy lata temu zaczął się ten krwiak jakby pompować krwią, ale po kilku dniach wszystko wróciło do stanu poprzedniego i w niczym to nie przeszkadzało, dwa tygodnie temu nie wiem czemu znów to miejsce wypełniło się krwią, potem znów wróciło do rozmiaru poprzedniego, od 3 dni jest jednak napompowane krwią, poszedłem do chirurga ogólnego, powiedział, że prawdopodobnie jest to "nic" ale też, że należy to usunąć, jednak najpierw wskazał pójść do chirurga onkologa i na wszelki wypadek sprawdzić czy rzeczywiście jest to nic wielkiego i czy nie ma w tym jakichś niedobrych zmian. Chciałbym przyjść z tym do Pana, czy podczas konsultacji można to pobrać do badania? jakie są koszty takiego badanie i ewentualnego usunięcia? Serdecznie proszę o odpowiedź, pozdrawiam Krzysiek
Drogi Panie Krzysztofie,

Problem, który Pan opisuje, najprawdopodobniej jest pourazowym naczyniakiem wargi. Jest to stan, w którym w wyniku urazu dochodzi do nieprawidłowego połączenia (zrośnięcia się) naczyń żylnych i tętniczych i powstaje na wardze sino zabarwiona wypukłość, która często pod wpływem ucisku może się całkowicie schować.

Zmiana taka jest zwykle głównie defektem estetycznym, chociaż w przypadku uszkodzenia może powodować uporczywe krwawienie. Dlatego większość z chirurgów stoi na stanowisku, że zmianę powinno się usunąć. Również przychylam się do tej koncepcji.

Jednocześnie uważam, że powinien to zrobić lekarz, który zajmuje się chirurgią onkologiczną i rekonstrukcyjną, tak aby efekt kosmetyczny po takiej operacji był optymalny. Zdarza mi się bowiem korygować blizny po zabiegach wykonywanych w obrębie twarzy przez Kolegów, którzy nie mają doświadczenia plastycznego, a operacje wtórne są zawsze dużo trudniejsze niż pierwotne.

Odnośnie samego badania - naczyniaki są dość charakterystyczne w ocenie klinicznej i dermatoskopowej, zatem kwalifikacji do zabiegu dokonuje się bez badań inwazyjnych (biopsji). Operacja jest jednocześnie biopsją wycinającą - cały materiał jest przekazywany do badania histopatologicznego i oceniany pod mikroskopem.

Uprzejmie zapraszam na konsultację w razie jakichkolwiek dalszych pytań bądź celem ustalenia terminu operacji.

Łączę pozdrowienia,

dr Michał Lewandowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.