Zwichnięcie rzpeki

4 odpowiedzi
Co dalej robić z taką kontuzją
WYNIK BADANIA USG KOLANA LEWEO
Niewielki wysięk w kolanie.
W miejscu bolesnym nieco nierówny zarys bocznej powierzchni LFC- obraz niewielkiej, częściowo wygojonej blizny kostnej w lokalizacji typowej dla przebytego zwichnięcia rzepki.
Troczki rzepki na poziomie przyczepu rzepkowego nie są obrzęknięte, natomiast na poziomie przyczepu udowego widoczny niewielki/zejściowy obrzęk troczków z towarzyszącym obrzękiem udowego przyczepu MCL- zmiany są niebolesne - końcowa faza gojenia.
Rzepka w spoczynku położona prawidłowo, przy napięciu m. czworogłowego widoczna niewielka laterizacja rzepki.
Górna część bruzdy międzykłykciowej jest plaska, dysplastyczna, ze słabo wykształconym kłykciem przśrodkowym. Nie stwierdza się uszkodzenia chrząstki na powierzchni stawowej bruzdy międzykłykciowej. Poza tym prawidłowy obraz stawu rzepkowo - udowego .
Łąkotki przyśrodkowa i boczna poboczne, więzadła krzyżowe bez cech uszkodzenia.
Szanowny Pacjencie,
W pierwszym etapie należy przeprowadzić badanie ortopedyczne i w korelacji z wynikiem USG zaplanować dalsze leczenie - najprawdopodobniej rehabilitacyjne.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak

sam opis badania USG bez badania klinicznego jest niewystarczający aby postawić diagnozę i zaproponować leczenuie
Dobry Wieczór,
Myślę, że podstawą jest obecnie rehabilitacja ale bez badania fizykalnego trudno coś rozstrzygnąć ostatecznie.
Pozdrawiam.
istotne jest badanie pacjenta i wywiad. Kiedy w jakich sytuacja zdarzają się zwichnięcia. Jak często. Czy była stosowana orteza lub leczenie operacyjne. Czy są dolegliwości bólowe. Jeżeli nie ma, nic nie trzeba robić. Warto stosować ortezę zapobiegającą zwichnięciom, wzmocnić głowę przyśrodkową mięsnia czworogłowego. W razie wyczuwalnej niestabilności rzepki można rozważyć leczenie artroskopowe