kołatanie serca

6 odpowiedzi
witam . mam 29 lat i od kilkunastu lat mam problem z kołataniem serca , często jest tak że kołatanie nasila się wieczorem , kiedy już mam iść spać. miałam założony Holter 24h ale akurat w tym czasie nie poczułam żadnego kołatania a lekarz widząc wyniki powiedział że poza "arytmia w normie " nic nie widzi. Często przy kolataniu mam duszności lub pieczenie w klatce piersiowej jak przy zgadze. Jestem osobą otyłą ale dziennie chodzę po 10 km bardzo szybkim tempem...mimo to przy ruchu nie czuje pieczenia ani kołatania, dużo częściej zdarza się to w stanie spoczynku. Dodam też że gdy mierze swój puls to przy wdechu jest on znacznie szybszy niż przy wydechu . Czy powinnam upierać się u lekarza o dodatkowe badania , czy skoro Holter nic nie wykazał powinnam zaufać lekarzowi?
dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam.
Szanowan Pani. Lekarzowi oczywiście powinna Pani zaufać :-) Niestety bardzo często w czasie standarowego czasu rejestracji ekg metodą Holtera nie udaje się zarejestrować odczuwanych przez chorego zaburzeń rytmu serca. Może być również tak, że odczuwane przez pacjenta "kołatanie" serca jest tylko objawem subiektywnym, nie mającym potwierdzenia w uzyskanym zapisie. Jeżeli nadal odczuwa Pani zaburzenia rytmu serca to z pewnością warto zasugerować lekarzowi powtórzenie badania optymalnie z wydłużonym czasem rejestracji, w zależności od dostępnych rejestratorów, do 48 lub 72 godz, a nawet tygodnia. Absolulnie kluczowe jest dokładne odnotowanie czasu, w którym pojawiły się objawy, o ile oczywiście wystąpią w czasie rejestracji.
Pozdrawiam serdecznie.

Najpewniej nie sa to groźne objawy skoro holter nic nie wykazał. Proszę porozmawiać z lekarzem o innym możliwych przyczynach odczuwanych kołatań. Moze ono wynikać np z refluksu żołądkowego, skoro pisze Pani, że jest osobą otyłą i dolegliwości nasilają sie w spoczynku. Pozdrawiam
Dzień dobry.
Tak to już często jest, że jak się założy Holtera, to akurat w tym dniu pacjent czuje się wyśmienicie i wszystkie dolegliwosic, które do tej pory odczuwał prawie codziennie nie pojawiają się. Myślę, że próbowałbym jescze raz wykonać holtera EKG.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Monitorowanie holterowskie nie jest w stanie rozstrzygnąć, jakie zjawiska są przyczyna odczuwanych dolegliwości, jeżeli w czasie tego monitorowania dane dolegliwości nie pojawia się. Jeżeli zależy Pani na wyjaśnieniu tej przyczyny to tak, należy powtarzać badanie Holtera aż w czasie monitorowania pojawią się dolegliwości.
Opisywane dolegliwości są dość sugestywne i wyglądają na napady arytmii tzw migotanie przedsionków, Wymaga skrupulatnej diagnostyki kardiologicznej m.in Holter EKG 7 dniowy nawet, Echo serca, Test wysiłkowy, badania krwi z oceną funkcji nerek, tarczycy oraz morfologii czy nie ma anemii
Dzień dobry! Często przy arytmiach nieregularnie występujących nie udaje się ich zarejestrować, a konkretnie trafić z holterem w dzień, kiedy objawy będą występowały. Można próbować założyć holtera na kilka dni, ewentualnie wypożyczyć tzw. event-holtera na dłuższy czas w celu zwiększenia szansy na zarejestrowanie, co dzieje się, kiedy odczuwa Pani kołatanie serca. Skoro objawy są obecne od kilkunastu lat trudno uwierzyć, że dotychczas nie udało się uchwycić ich przyczyny.