Kolano biegacza

14 odpowiedzi
Dzień dobry,
mam wątpliwości co mam zrobić, ponieważ przygotowuję się do półmaratonu, który jest już 26 marca. Ostatnio przebiegłam swoje pierwsze 20 km, w międzyczasie tez ćwiczyłam mocno angażując kolana. Po dwóch dniach zaczęłam mieć dziwne uczucie w kolanie, i delikatnie mi przeskakiwało.. Czułam też, że jest gorące chociaż akurat tego dnia nie ćwiczyłam. Dziś jest 3 dzień przerwy od aktywności i teoretycznie wszystko wróciło do normy. Nie wiem czy powinnam zgłosić się do ortopedy, co mogę zrobić żeby sytuacja się nie powtórzyła przed lub w trakcie biegu?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Zbadać zawsze warto, chociaż bez badań obrazowych trudno będzie odpowiedzieć na pytanie czy się nie powtórzy.

Szanowna Pani,

sugeruję konsultację u ortopedy zajmującego się urazami sportowymi. Dopiero po osobistym zbadaniu będzie możliwe określenie możliwego przebiegu choroby. Ryzyko, że nastąpi progresja zmian jest szczególnie duża w okresie wzmożonej aktywności biegowej.

Z poważaniem,
Marcin Milczarek
Dobry Wieczór,
Jeżeli ma Pani zamiar startować w półmaratonie to myślę, iż pomysł z konsultacją ortopedyczną nie jest taki zły.
Pozdrawiam.
Pewne dolegliwosci są często nieodłącznym elementem przy ciężkim treningu i może się zdarzyć, że w okresie większego obciążenia, szczególnie jeśli wcześniej aktywność sportowa była na niższym poziomie, problem może stać się bardzo odczuwalny. Sam wiem coś o tym, bo kiedy kilka m-cy temu zabrałem sie za trenowanie triathlonu też różnie bywało:) Oczywiście , nigdy nie możemy wykluczyć, iż w stawie powstały pewne uszkodzenia strukturalne, które wymagają leczenia. Proponuję w miarę szybką wizytę o ortopedy , który rozwieje wątpliwości.
Ma Pani prawdopodobnie chondromalację. Tak powinna się Pani zgłosić do ortopedy.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. USG moglyby sie przydac - pokazaloby ewentualne zrodlo 'przeskakiwania': lakotka, przerosnieta blona maziowa oraz stan/ukrwienie blony maziowej... krotko mowiac: diagnostyka. Bedzie Pani mogla biegac, tylko najpierw jest problem do rozwiazania. Odradzalabym maraton (ten w marcu) bo to niemale obciazenie dla kolan a ewidentnie cos zaczyna sie dziac - lepiej zeby sie nie pogorszylo...np. podwichniecie lakotki w trakcie biegu, silny bol, blokada stawu...itd.
Pozdrawiam
Witam,
warto zbadać kolano. Z jednej strony 20km to już całkiem spory dystans dla kolan, z drugiej strony zdrowy sportowiec nie powinien miewać takich dolegliwości.
Sugeruję badanie z USG.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Spróbować zastosować opaskę elastyczną do biegania lekko kopresująca rzepkę , żeby fałdu błony maziowej nie podchodziły pod rzepkę . a tak naprawdę musiałby zbadać kolano żeby odpowiedzieć kompetentnie na Pani pytanie . Podrawiam
Dzień dobry.
Na podstawie samego opisu dolegliwości niestety nie jestem w stanie postawić diagnozy. Mimo braku urazu może to być np. uszkodzenie łakotki, ale równie dobrze odczynowy przerost błony maziowej. W pani przypadku polecam wykonanie dobrego usg stawu kolanowego i wizytę w poradni ortopedycznej aby można było ustalić dalsze postępowanie.
Pozdrawiam i w razie chęci zapraszam na wizytę.
Objawy które Pani opisuje to objawy przeciążeniowe. Odpoczynek powinien teoretycznie pomóc. Objawy niestety zawsze mogą powrócić. Życzę sukcesów sportowych
Dzień dobry. Trudno mi odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ nie wiem co się Pani stało. Musiałbym Panią zbadać i przeprowadzić dokładniejszy wywiad lekarski.
Witam!
W tej sytuacji prawdopodobnie nie dzieje się nic bardzo poważnego. Jeżeli obecnie nie ma żadnych objawów, to ortopeda nie jest w stanie Pani pomóc, tym bardziej, że do startu został jedynie tydzień. Proszę obserwować kolano podczas ostatniego tygodnia treningów. Jeżeli nic nie będzie się działo, nie powinno również sprawić większych kłopotów przy starcie. W odwrotnej sytuacji bieg odradzam. Wówczas zapraszam na wizytę,
Do zobaczenia na biegu w niedzielę ;-)
Paweł Sokolowivcz
problemem może być zarówno kolano biegacza jak i uszkodzona łąkotka lub też chrząstka. Mimo wszystko zachęcam do wizyty u Ortopedy
Dzień dobry,
mechanik samochodowy słysząc "coś mi stuka w kole" nie jest w stanie określić co należy wymienić. Ja na podstawie Pani opisu również nie jestem. Postaram się jednak napisać jak powinna wyglądać Pani dalsza diagnostyka.
1. Do czasu badań proszę w miarę możliwości odciążać kolano i zaprzestać treningów biegowych.
2. Zacząłbym od fizykalnego badania kolana czyli wizyty u ortopedy.
3. O ile ortopeda nie zaleci inaczej z powodu "gorącego kolana" zleciłbym podstawowe badania laboratoryjne z określeniem parametrów zapalnych + w zależności od obrazu kolana badania usg jeśli podejrzewamy stan zapalny lub zmianę w zakresie możliwości usg
4. Podstawowym badaniem jakie wykonałbym przed kontynuowaniem treningu jest MRI stawu kolanowego dobrej jakości - tutaj trzeba trafić na połączenie dobry sprzęt + dobry radiolog.
5. Jeśli kolano będzie mocno ucieplone, zaczerwienione i bolesne proszę niezwłocznie zgłosić się na SOR pomijając w/w punkty.
Pozdrawiam
Karol Janczewski