Jestem.uzalezniona od clonazepanu brałam ćwiartki tej tabletki i spalam cała noc a teraz zwiększyła

2 odpowiedzi
Jestem.uzalezniona od clonazepanu brałam ćwiartki tej tabletki i spalam cała noc a teraz zwiększyła ma pół tabletki i zero spania mam 73 lata byłam u swego lekarza i zapisał mi trikito 1/3 spie tylko 3godz Co mam zrobić nie mam łaknienia i nie mam.ochoty na nic proszę mi pomóc co mam dalej robic
Dzień dobry,
Nie mając możliwości z Panią porozmawiać moja porada może okazać się nietrafiona - w takim przypadku polecam umówić się na spotkanie z psychologiem, który pomoże przyjrzeć się trudnościom i znaleźć rozwiązanie z większą precyzją.
W związku z tym, że była Pani u lekarza, zakładam, że nie występują szczególne choroby, które wpływają na możliwość snu, oprócz, niestety, zmian związanych z wiekiem.

Po pierwsze, im starsi jesteśmy, tym mniej śpimy, a także trudniej nam, po nocy, mieć poczucie wyspania. Brak poczucia wyspania może prowadzić do większego zmęczenia, co z kolei przekłada się na mniejszą aktywność w ciągu dnia - a to prowadzi do gorszego snu. W ten sposób koło się zamyka.

1. Jednym z rozwiązań jest bycie bardziej aktywnym fizycznie (adekwatnie do możliwości ciała), nawet jeśli jest Pani zmęczona. Jest to trudne, bo zmęczenie podpowiada, że lepiej odpocząć.
2. Jeżeli to możliwe, polecałbym zaangażowanie w aktywności dla Pani ważne w sposób, który jest dla Pani wykonalny.
3. Kolejną rzeczą, którą warto wprowadzić jest przebywanie z innymi ludźmi (uniwersytet trzeciego wieku? siłownia na powietrzu? kluby książki? tai-chi? wspólny posiłek z bliskimi, znajomymi, sąsiadami?).
Proszę też zwrócić uwagę ile Pani pije w ciągu dnia (dokładne zapotrzebowanie na wodę wylicza się na podstawie wagi, może w tym pomóc lekarz). Minimum byłoby 1,5l płynów dziennie, a przy wyższych temperaturach jeszcze więcej. Zadziwiające jest jak bardzo odpowiednie nawodnienie poprawia nastrój i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Rozumiem, że takie zmiany mogą być trudne, jednak wprowadzenie ich ma dużą szansę na poprawę jakości snu (oraz, przy okazji, jakość życia).

Pozdrawiam,
Andrzej Głodek

Proszę skonsultować się pilnie z lekarzem psychiatrą, a najlepiej rozpocząć kontakt w ramach psychoterapii uzależnień. Beznzodiazepiny są jedną z najczęstszych przyczyn uzależnień w Pani grupie wiekowej. Proces odstawiania substancji może być dotkliwy i trudny. Będzie najskuteczniej robić to przy wsparciu specjalistów.
To bardzo ważne żeby mieć osobisty kontakt z nimi.