dzień dobry, Od około 5 lat mam problemy ze snem, problem związany jest z moją ogromną niechęcią d

3 odpowiedzi
dzień dobry,
Od około 5 lat mam problemy ze snem, problem związany jest z moją ogromną niechęcią do rannego wstawania które jest dla mnie istnym koszmarem ponieważ nie ważne o której bym się wieczorem położyła rano czuje się jak Zombie, ta niechęć towarzyszyła mi przez całe życie, niestety muszę wstawać do pracy o 6.30 co przez lata stawało się coraz większym i większym problemem i wywoływało lęki - zaczęło się od problemów z zasypianiem, potem doszły ranne/nocne przebudzenia po których raczej niż nie udało się zasnąć, w ciągu dnia nie odczuwam żadnego dyskomfortu psychicznego( nie licząc niewyspania ,typu depresja czy napady lękowe) , jednak po położeniu się do łóżka z się denerwować że nie zasnę - jednak często się udaje bez leków , natomiast wybudzam się w nocy z bijącym sercem i nerwów że nie zasnę mam też uderzenia gorąca ( nie towarzyszy temu duszność) czasem też wybudzam się w środku nocy całkiem powoli bez "nerwów" ale tez nie mogę potem zasnąć, jeśli śpię to na dźwięk budzika partnera zawsze momentalnie się wybudzam z bijącym sercem. W czasie tych 5 lat wykonałam bardzo dużo badań aby wykluczyć problemy natury somatycznej, odwiedziłam 4 różnych psychiatrów, wypróbowałam wiele leków między innymi- trittico, mirtor, hydroksyzynę, relanium, pramolan, zolpidem itd. Oczywiście przy dużych dawkach leki działały jednak to nie rozwiązywało problemu. Do tego uczęszczałam na psychoterapię , potem brałam udział w terapii poznawczo-behawioralnej – bez skutku. Bardzo bym chciała znaleźć lekarza/psychologa/psychoterapeutę który podjąłby się mojego leczenia. Dodam, że w czasie gdy pracowałam zdalnie przez ostatnie 2 lata i nie musiałam wstawać wcześnie problem pomału zaczął ustępować, jednak po powrocie wszystko wróciło.
Zapraszam do mnie. Jestem psychologiem i terapeutką. Pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym z elementami schematów i ACT. Pierwsza konsultacja jest bezpłatna, więc zachęcam do spotkania się i omówienia Pani problemu - zobaczymy co mogłybysmy w tym temacie osiągnąć.

W Pani sytuacji kluczowe jest określenie czy trudność z porannym wstawaniem wynika z przyzwyczajeń, czy może jest to zespół opóźnionej fazy snu lub inny problem (np. w strukturze snu). Jeśli zmiany w rytmie dobowym mają charakter nawykowy, to odpowiednim postępowaniem można je wyeliminować (i podejrzewam, że wszystko to już Pani robiła). W przypadku zespołu opóźnionej fazy snu praca nad nawykami może nie pomóc, a zmiana godzin pracy może być lepszym rozwiązaniem. Być może jakimś pomysłem może być jeszcze korzystanie rano z fototerapii. Sensowne wydaje się przeprowadzenie badania aktygraficznego - jeśli takiego jeszcze Pani nie miała. Pozdrawiam, Agata Jabłońska
Faktycznie, przyczyn może być wiele. Podjęła Pani wiele wysiłku w celu eliminacji potencjalnych przyczyn tej trudności. Jeśli chodzi o psychoterapię, to polecam podjąć kolejną próbę. Sam ten problem może być odpowiedzią na inne trudności mniej lub bardziej uświadomione, które współistnieją w Pani życiu. Warto nie skupiać się tylko na tym problemie, a spojrzeć na inne obszary w Pani życiu przy pomocy psychoterapeuty.