Jestem matką 3 dzieci chłopcy wiek 11, 8, dziewczynka wiek 4 lata.Często odwiedza nas również siostr

4 odpowiedzi
Jestem matką 3 dzieci chłopcy wiek 11, 8, dziewczynka wiek 4 lata.Często odwiedza nas również siostrzeniec w wieku lat 5 ponieważ dzieci bardzo lubią się razem bawić. W ostatni weekend chłopiec nocował u nas w pokoju młodszego syna w osobnym łóżeczku. Rano dzieci zeszły na wspólne śniadanie, jednak siostrzeniec i starszy syn zeszli chwilę póżniej ponieważ bawili się razem pod kołdrą, co było dla mnie troch dziwne, aczkolwiek nie zdążyłam zareagować. Trwało to dosłownie parę minut, bo dzieci zaraz pojawiły się w jadalni. Nastepnego dnia przy kąpieli siostrzeniec powiedział swojej mamie, że lizali sobie oni w ten niedzielny poranek z moim starszym synem siusiaki!!!! Siostra pouczyła syna że źle zrobił, nie wątpi jednak,że mówi on prawdę. Nie wiem w jaki sposób ja powinnam przeprowadzić rozmowę z moim synem, od czego mam zacząć. Syn jest dzieckiem dość zbuntowanym, ma czasem problemy z zachowaniem, uczy się bardzo dobrze. Nie ma dostępu do internetu, nie ma w pokoju telewizora ani komputera. Nie wiem dlaczego to zrobili i czy taki problem zdarza się czasem wśród dzieci? Prawdę mówiąc jestem trochę spanikowana. Być może ma znaczenie fakt że rok temu z tym to siostrzeńcem u siostry w domu miał miejsce podobny incydent z młodszym, wówczas 7 letnim synem. Dlaczego dzieci robią takie rzeczy?
Dzien dobry.Mysle,ze kazdy na Pani miejscu zareagowalby tak samo-niesmakiem i zdegustowaniem zabawa chlopcow.Warto pojsc do psychologa.Byc moze dzieci sa zachecane przez doroslych i zbadac ten problem oralnyi seksualnych zabaw.Mamy wiekszy dostep do reklam o takiej tresci w internecie czy przez inne zrodla masowego przekazu.Nalezy bardziej wnikliwie zajac sie problemem.Inteligencja to jeszcze nie wszystko. Nie nalezy na wszystko pozwalac.Dzieci moga byc pobudzane przez doroslych.Grunt to dobre wychowanie!Prosze odwiedzic psychologa.Zapraszam,Tamara Bogdanowicz, psycholog Krakow.

Erotyzm dziecięcy jest zjawiskiem naturalnym, rozwój psychoseksualny rozpoczyna się od urodzenia i różnego rodzaju zachowania seksualne występują u dzieci - najczęściej w wieku przedszkolnym - wczesnoszkolnym - bardzo często jest to masturbacja. Ważne jest, aby dziecko miało świadomość, iż są to zachowania intymne - nie wstydliwe, ale takie, o których inni nie powinni wiedzieć. Wydaje się, że dobrze byłoby, aby Pani porozmawiała z synem na temat intymności i potrzeby jej ochrony, a także także nienaruszalności granic intymnych innych osób. Ważne, aby zrobić to bez lęku czy złości, nie robić z tego "sprawy", tylko wyjaśnić, zaznaczając, że to normalne, iż w synu budzi się ciekawość dotycząca płciowości i seksualności, ale niedopuszczalne są tego typu zachowania, bo naruszają one zarówno jego, jak i czyjąś intymność. Jeśli ma Pani obiekcje dotyczące tego typu rozmów i nie jest pewna czy będzie potrafiła, spokojnie i bez nerwów czy własnego zażenowania, porozmawiać o tym z synem, sugeruję skorzystać z pomocy psychologa.
Łączę pozdrowienia.
Czy dzieci robią czasem takie rzeczy? Tak, oczywiście. Pamiętajmy jednak, że mówimy tutaj o 11 -letnim chłopcu i 5-ciolatku. Pani syn jest już właściwie nastolatkiem i rozumiem Pani zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Zdecydowanie, to najwyższy czas, aby porozmawiać z nim o granicach i poszanowaniu własnej oraz cudzej intymności. Nie wystarczy powiedzieć, "źle zrobiłeś". Ważne, aby syn zrozumiał, że chociaż jego ciało może wysyłać różne sygnały, potrzebuje dojrzeć do kontaktów intymnych. Intymność jest to bardzo ważnym, ale też delikatnym obszar ludzkiej aktywności. Obszarem, w którym łatwo o zranienie i w który wejście niesie ze sobą konsekwencje. Należy pamiętać, że przy takiej różnicy wieku odpowiedzialność za działania chłopców - bez względu na to, co robił siostrzeniec - ponosi starsze dziecko. Pozdrawiam, Edyta Mikulska
Dzień dobry. Dzieci od małego interesują się swoją seksualnością i różnego typu zabawy narządami płciowymi czy masturbacja są naturalnym sposobem poznawania własnego ciała. Jednak, jeśli widzimy, że dziecko zaczyna mieć obsesję na tym punkcie, takie zachowania mogą być też oznaką molestowania seksualnego lub próbą rozładowania napięć i emocji, z którymi dziecko nie potrafi sobie poradzić. Warto obserwować syna i zastanowić się, czy nie ma on jakichś problemów w szkole czy w domu, z którymi sobie nie radzi. Trzeba mu też uświadomić, że jego zachowanie wobec siostrzeńca narusza granice czyjejś intymności i nie można tak robić, tak samo jak nikt nie może naruszać jego własnych granic. Najlepiej by było, oprócz rozmowy z synem, pójść na konsultację do psychologa/ psychoterapeuty, aby uzyskać szerszy ogląd problemu. Dobrze by też było porozmawiać o tym z siostrą. pozdrawiam. Justyna Wojciechowska
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.