Jakie znacie sposoby, żeby pokochać daną czynność lub dziedzinę? Znam warunkowanie instrumentalne ze

8 odpowiedzi
Jakie znacie sposoby, żeby pokochać daną czynność lub dziedzinę? Znam warunkowanie instrumentalne ze wzmocnieniem pozytywnym - więc wystarczy po prostu dobrze się czuć w trakcie (reguła Hebba) i po tej czynności.
Ale zastanawia mnie jedna rzecz - czy w trakcie wykonywania tej czynności należy stopniować pozytywne emocje czy zacząć ją wykonywać od najbardziej przyjemnej części? Na przykład kiedy jem posiłek składający się z kilku potraw to zawsze zaczynam od tej najmniej smacznej bo wiem, gdybym zaczął od tej najsmaczniejszej to pozostałe zaczęłyby mniej smakować w porównaniu. Ale chyba jeszcze istnieją mechanizmy "pierwszego wejrzenia", że aby rozwinąć pasję trzeba zacząć od czegoś naprawdę fajnego, nawet jeśli potem będą rzeczy nudniejsze.
A co Wy o tym myślicie: rozpocząć z przytupem czy stopniować warunkowanie?
Może warto powiedzieć prawdę nie lubię tego czy tamtego ale podejmuję decyzję że to zrobię. Nasz mózg musi znać prawdę i konkret. Semantyka słów jest bardzo ważna. Dobro wtedy proponuję zauważyć korzyści z danej czynności.

Nie mam lub osobiście nie znam ogólnego sposobu jak pokochać daną czynność. Moim zdaniem jest to zbyt skomplikowane, żeby dać taką receptę "krok po kroku". Przykład z jedzeniem: pierwsza potrawa, która jest mniej smaczna , niż pozostałe zostanie zjedzona chętniej, ponieważ jest się pod wpływem głodu, ale jest to pewnie tylko jeden z wielu czynników. W dużym uproszczeniu lubimy czynności, które nam dobrze wychodzą i najlepiej jednocześnie powodują efekt "flow". Jeżeli trzeba wykonywać czynność, której się nie lubii są moim zdaniem 2 wyjścia. 1) nie rób tego 2) postaraj się skontenerować nieprzyjemne emocje związane z daną czynnością lub zwiększ motywację poprzez myślenie o np.: zyskach długofalowych. Nie znam (i nie sądzę, żeby był) ogólny sposób na polubienie obojętnie jakiej czynności "x", której wcześniej się nie znosiło, szczególnie opierając się na prawach czy warunkowania, czy uczenia, czy wzmacniania czy jakichkolwiek poznawczo-behawioralnych.

Z poważaniem.
Adam Zajączkowski
Na początek chciałabym dowiedzieć się czy jedzenie jest dla Ciebie obowiązkiem?
Witam. Chciałbyś poznać wzór na pokochanie danej czynności czy dziedziny... Wydaje mi się, że takiego nie ma. A nawet jeśli, to w jakim celu wszystko sprowadzać do wyuczonych mechanizmów? To tak jakby aleksytymik próbował nauczyć się odczuwania emocji. Nie wiem czy można się zmusić do pokochania czegoś... Albo się to lubi albo nie. Może warto zadać sobie pytanie, dlaczego tak bardzo mi na tym zależy? Co się stanie, jeśli to się nie uda? Co to będzie dla mnie znaczyło lub o mnie mówiło? Jeśli odpowiedzi na te pytania są zbyt trudne, to może warto byłoby wybrać się na terapię, np. poznawczo-behawioralną? :) Pozdrawiam
Witam, zastanawiam się czy pan nie chce obejść na około to co trudno zaakceptować, jak polubić sobie za to co trudno jest uzać. Szuka pan szybkiej fotmuły, to wiedza skąd się coś bierze daje wolność myślenia i wyboru. Terapia pomaga w rozwoju myślenia i autorefleksji o ile jest pan ciekaw kim pan jest naprawdę zamiast przerabiać siebie wedle potrzeb. Pozdrawiam Ewelina Włodarz - Zając
Zastanawiam się skąd bierze się poczucie obowiązku w wykonywaniu jakichś rzeczy.Wydaje się to dla mnie temat zbyt odległy gdyż psycholog raczej koncentruje się na elementach podejmowania decyzji,wyborów osobistych niż problemem przymusu czy obowiązku.Mozna odnosić się do zagadnień warunkowania behawioralnej psychologii eksperymentalnej jednak warto zwrócić uwagę na motywację takiego zachowania bądź przymus takiego zachowania.Warto rozważać różnice.Pozdrawiam, Tamara Bogdanowicz, psycholog,psychoterapeuta, Kraków.
Witam serdecznie!
Miłość do czegoś lub kogoś związana jest z tym, że postrzegamy w tym czymś/kimś dużą wartość, piękno, dobro.
Jeżeli chce Pan pokochać jakąś czynność czy dziedzinę, może Pan zastanowić się i najlepiej zapisać wszelkie pozytywne aspekty wykonywania tej czynności, korzyści z nią związane, dobro z niej płynące. Potem, tuż przed i w trakcie wykonywania tej czynności warto je sobie po kolei przypominać/odczytywać i starać się jeszcze bardziej niż dotąd doceniać owe dobro.
Gdy będzie Pan wykonywał te czynność świadomie, z uważnością, i cieszył się z tego że właśnie wykonuje Pan coś tak przyjemnego/wartościowego/korzystnego - mam nadzieję, że odczuje Pan więcej miłości do tej sfery! Życzę powodzenia!
Zastanawiam się co Pana skłoniło do zadania takiego pytania. Myślę, że należałoby lepiej poznać osobowość styl życia oraz funkcjonowanie na co dzień wówczas łatwiej prowadzić dyskusję w interesującym temacie. Konsultacja z psychoterapeutą wiele by wniosła. pozdrawiam Alicja Serocka