Jakie są możliwości zamknięcia pęknięcia lub perforacji dolnego zęba trzonowego szóstki, powstałej w

2 odpowiedzi
Jakie są możliwości zamknięcia pęknięcia lub perforacji dolnego zęba trzonowego szóstki, powstałej w skutek leczenie endodontycznego lub zbyt dużej próchnicy w tym miejscu. Mianowicie na pierwszej wizycie endodontycznej bardzo mocno bolący unerwiony ząb został pozbawiony miazgi i założono opatrunek. Kolejna wizyta odbyła się po ponad 3 tygodniach (wakacje stomatologa) i usłyszałem, że ząb jest pęknięty pomiędzy korzeniami i jest do ekstrakcji. Jakie mogą być rokowania takiego zęba? W jakich przypadkach można zastosować materiał MTA? Czy na podstawie samych oględzin bez żadnej pomocniczej diagnostyki (RVG, CBCT) można wydać jednoznaczny wyrok? Czy samo RVG jest wystarczające do jednoznacznej oceny? Czy mając RVG jest sens robienia jeszcze CBCT? Jakiej specjalizacji wymaga konsultacja - endodonta, protetyk, chirurg czy mikrochirurg? W jakiej kolejności odbywać konsultacje? Czy brak jednoznacznej informacji od lekarza prowadzącego co jest nie tak z zębem jest złamaniem etyki lekarskiej i obowiązującego prawa? Mimo kilku prób lekarz prowadzący nie powiedział jednoznacznie co się stało, tylko zalecił ekstrakcję. Rozumiem, że pęknięcie/perforacja jest/może być powikłaniem, nie ma problemu, zawsze jest jakieś ryzyko wpisane w zabieg i jako pacjent to akceptuję. Tylko czy podejście nicniemówienia jest standardem w stomatologii? Informacje o perforacji z początku pytania została uzyskana na podstawie RVG u innego stomatologa, który termin możliwej normalnej wizyty a nie między pacjentami ma za 3 miesiące... Tym samym, jak długo można chodzić z tym zębem, jeśli wykruszyła się spora część opatrunku? Przy zębie jest również stan zapalny, prawdopodobnie spowodowany przedostawaniem się bakterii poprzez pęknięcie/perforację. Czy zostawienie tematu na takim etapie, aż znajdę specjalistę, który mnie rzeczowo skonsultuje albo i przyjmie o ile da się uratować ten ząb, będzie powodowało wykładnicze przedostawanie się bakterii coraz głębiej? Czy powinien przyjmować w ramach osłony jakiś antybiotyk stosowany w stomatologii np. rovamycine? Trochę obawiam się, że może mi się stać coś złego. Kolega od zapalenia zęba odmeldował się z tego świata. Jeszcze teraz przyszło mi do głowy, czy jest sens dawać RVG do opisu dobremu radiologowi, aby czarno na białym były wypisane wszelkie nieprawidłowości?
trzeba wkręcić implant w to miejsce

Szanowny Pacjencie,
najlepszym specjalistą będzie w tej sytuacji endodonta.
Badanie CBCT jest badaniem szczegówowym, lecz niejednokrotnie na małym odrazie RTG widać więcej.
Antybiotk z grupy Clindamycin jest konieczny w sytuacji powstania stanu zapalnego.Można czasami podjąć próbę ratowania zęba przez zastosowanie na dno komory preparatu MTA, lecz rokowanie zależy od wielkości perforacji. Czasem niestety są wskazania do ekstrakcji.