Jak zwiększyć kaloryczność diety do 1000? Mam 156 cm i 55kg i 16 lat, stopniowo zmieniałam kaloryc

3 odpowiedzi
Jak zwiększyć kaloryczność diety do 1000?
Mam 156 cm i 55kg i 16 lat, stopniowo zmieniałam kaloryczność i to poszło za daleko, stosuję IF 16:8 (jest to dla mnie łatwiejsze, nie chcę z niego rezygnować). Moje PPM to ok 1280 kcal, więc 1000 kalorii raczej nie powinno mnie skrzywdzić, suplementuję witaminy i liczę składniki odżywcze, pilnując odpowiedniego zapotrzebowania na białko, tłuszcze i węglowodany, jem zdrowo, jednak moim pytaniem jest - czy jeśli zwiększę kaloryczność do 1000 to przytyję? Jakimi ilościami powinnam to wprowadzić?
Nie chcę korzystać z pomocy dietetyków stacjonarnie przez obecną sytuację oraz zle doświadczenia. Na diecie pudełkowej zrzuciłam ok 10 kg, a teraz probuje sama przejąć inicjatywę, właśnie w ten sposob. Uwazam, ze duzo się nauczyłam, jednak w tym momencie się pogubiłam i lęk przed przytyciem hamuje mnie przed jedzeniem większej ilości kalorii, boję się tego negatywnych konsekwencji - przytycia. Chciałabym jeszcze schudnąć... Dam radę zrobic to sama, jednak potrzebuję porady i zapewnienia, że moja masa ciała nie wzrośnie - nie byłabym w stanie tego wytrzymać psychicznie.
Witaj!
Jeśli Twoja PPM wynosi około 1300kcal, to raczej nie powinnaś schodzić poniżej tej kaloryczności, ale z drugiej strony wiemy, że wyliczenia mogą się między sobą różnic, a zapotrzebowanie zmienia się np w zależności od cyklu. Więc na pewno nie napiszę, że robisz coś źle, bo udało Ci się samodzielnie osiągnąć już bardzo dużo. Pamiętaj jednak, że nasz organizm "nie lubi" tej niskiej kaloryczność. Musi oszczędzać na wielu procesach fizjologicznych, co może osłabić metabolizm (redukcja pogarsza prace tarczycy) czy mogą się pojawić zaburzenia w cyklu miesięcznym.
Nie wiem, na jakim poziomie kaloryczności jesteś aktualnie, ale możesz dokładać z co 3-4 dni po 100kcal, do osiągnięcia poziomu PPM. Oswajaj się stopniowo z nową kalorycznością. Możliwe, że jedząc więcej, uzyskasz dużo więcej energii na podjęcie aktywności fizycznej, więcej witalności :) Pamiętaj, że ostatnie kilogramy spadają już powoli. Raczej już nie powinnaś chudnąć bardzo 2-3 kg (wszystko zależy od Twojej budowy) .. Wejdź na wyższą kaloryczność, niech Twój metabolizm sie rozpędzi, a możliwe, że będziesz mile zaskoczona efektami. Daj sobie czas i powolutku działaj. Zrób badania kontrolne (morfologię, TSH, glukozę), tak dla pewności... Masz pod kontrolą kalorie, ale nie strać przyjemności z jedzenia. Pozdrawiam :)

Zbyt niska podaż kalorii w diecie będzie skutkować zaburzenia pracy organizmu m.in układu hormonalnego, nadaktywnością osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Przy kaloryczności diety około 1000 kcal nie realne jest pokrycie zapotrzebowania na składniki odżywcze, suplementacja nie jest rozwiązaniem które pozwoli Ci dostarczyć wszystkich niezbędnych składnikówo niezbędnych składników odżywczych. Szczególnie w okresie rozwoju hormonalnego tak niska energetyczność diety nie jest wskazana.Dlatego zdecydowanie należy podnieść kalorie w diecie, dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nie tylko Białko, Tłuszcze i Węglowodany ale również witaminy, składniki mineralne, polifenole, antyoksydanty, błonnik pokarmowy , zwiększyć aktywność fizyczną oraz skonsultować aspekt psychologiczny odchudzania z psychologiem ze względu na możliwy początek zaburzeń odżywiania związany z lękiem przed przytyciem. Ponieważ jeżeli w tym okresie nabędziesz złych relacji z jedzeniem, może to wpłynąć na późniejsze okresy Twojego życia pod kątem zaburzeń odżywiania. Dane pokazują, że osoby które cechuje styl jedzenia restrykcyjny, częściej popadają właśnie w zaburzenia odżywiania które charakteryzują się napadami objadania się lub stylem emocjonalnym odżywiania. Do usłyszenia
PPM to podstawowa przemiana materii, więc schodzenie poniżej nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli chcesz obliczyć ilość kalorii to trzeba to pomnożyć jeszcze razy współczynnik PAL. Wtedy mamy do czynienia z Całkowitą przemianą materii. Zastanów się także jaki wpływ na Ciebie ma jedzenie i sylwetka, czy przypadkiem nie musisz tego skonsultować z psychologiem lub psychodietetykiem zajmującymi się zaburzeniami odżywiania. Pamiętaj, że Twoje ciało się rozwija i potrzebuje energii.