jak zdiagnozować moczowke prosta zwiazaną z moczeniem nocnym?

7 odpowiedzi
Witam serdecznie
Jestem kobieta 23 letnia od dzieciństwa mam problem z moczeniem nocnym jakie badanie mogą zrobić aby zdiagnozować chorobę przyjmuje lek minirin melt 120 lecz lekarz nie chetnie mi wypisuje recepte bo nie mam diagnozy tyle co badanie ogólne moczu i usg pecherza ktore wyszlo prawidlowo .Potrzebuje diagnozy bo mam problem bo lekarz nie chce mi wypisywac recepty na ten lek mimo ze mam taki problem jestem bezdradna i bardzo jest to krepujące dla mnie a żadna terapia nie pomaga .Bardzo proszę o pomoc .pzodrawiam
Szanowna Pani, jest to lek stosowany na moczenie nocne u pacjentów powyżej 6. roku życia. Sprawa może być wielodyscyplinarna, jeżeli jest Pani z ośrodka gdzie jest klinika urologii należałoby tam wykonać badania, być może też byłaby potrzebna konsultacja endokrynologiczna i neurologiczna. Jeżeli jest zalecenie od specjalisty taki lek powinien być wypisywany. Serdecznie pozdrawiam

Witam
Moczówka prosta to choroba polegająca na wydalaniu dużej ilości moczu i niezdolności do jego zagęszczania.Ponieważ u Pani jak rozumiem występuje tylko moczenie nocne ,nie jest to moczówka.Aby wykluczyć lub potwierdzić moczówkę wykonuje się badanie ilości wydalonego w ciągu doby moczu i jego ciężaru właściwego.Moczówkę centralną związaną z niedoborem hormonu antydiuretycznego rozpoznajemy podając wazopresynę.Ilość moczu spada i mocz się zagęszcza.Przy moczówce nerkopochodnej ,niezdolność cewek nerkowych do zagęszczania moczu,konieczne jest różnicowańie z innymi chorobami nerek.Konieczna wizyta u nefrologia .Wydaje się że potrzebuje Pani dokładnego badania urologicznego .Lekarz zleca prowadzenie dokładnego pomiaru ilości przyjmowanych płynów i mikcji w ciągu doby.Badanie bakteriologiczne ,USG całego układu moczowego,być może uroTK w celu wykluczenia wady wrodzonej.Wykonujemy też cystoskopię i badanie urodynamiczne celem oceny morfologii i czynności neurogennej pęcherza. Pozdrawiam
Warto spróbować wykonać uretrocystoskopię i badanie urograficzne. Jeżeli towarzyszą dolegliwości o typie pęcherza nadreaktywnego do rozważenia po powyższych badaniach jest badanie urodynamiczne. Pozdrawiam
Dzień Dobry,
Do prawidłowego postawienia ropzoznania : enuresis nocturna czyli moczówki prostej potrzebuje Pani tak naprawdę wykonać jeszcze dodatkowe badania (MRI kręgosłupa, urodynamika, cystografia mikcyjna) celem wykluczenia anatomicznych zmian powodujących Pani dolegliwości. Natomiast jeżeli desmopresyna (minirin) jest skuteczna i likwiduje wszystkie dolegliwości, proszę rozważyć wizytę u endokrynologa celem określenia poziomu/wahania AVP) . wtedy rozpoznanie postawi endokrynolog
Moczówkę prosta diagnozuje się przez próbę zagęszczania moczu.
Obnizony ciężar właściwy wskazuje na możliwość tej choroby.
Skoro Minirin nie działa problem może byc inny- np zaburzenia receptora dla ADH lub moczenie nie jest związane z zaburzeniami zagęszczania moczu. Diagnostyka moczenia nocnego opiera sie na:
dokładnym wywiadzie chorobowym, badaniu pacjenta i badaniach dodatkowych.
Byc może potrzebuje Pani innego leczenia niz Minirin. Polecam kontakt ze specjalistą w Pani rejonie zamieszkania.
Pozdrawiam Tomasz Hilger
Okej. Muszę tylko z panią dokładnie porozmawiać. Pozdrawiam
pozostaje jeszcze wykonać badanie urodynamiczne i jeśli nie stwierdzi się zaburzeń w zakresie czynności mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe trzymanie moczu oraz mikcje - to należy wziąć pod uwagę czynnik natury psychogennej.