Jak uczyć się umiejętności twardych oraz miękkich, gdzie?

3 odpowiedzi
Jak uczyć się umiejętności twardych oraz miękkich, gdzie?
Umiejętności twarde oraz miękkie to terminy używane w obszarze szkoleń i treningów w zakresie podnoszenia kompetencji zawodowych, biznesowych. Podnoszenie tych umiejętności realizowane jest przez dedykowane szkolenia lub treningi lub możemy pracować w oparciu o podręczniki, czy poradniki.

Warto określić swoje potrzeby i przyglądnąć się im. Umiejętności twarde i miękkie, to rzeczywiście terminy używane w obszarze szkoleń biznesowych i coachingu.
W zależności od tego o jakich umiejętnościach mówimy - można wybrać coaching lub psychoterapię.
Pozdrawiam
Kompetencje twarde, czyli zawodowe to przede wszystkim umiejętności mierzalne, których można się stosunkowo szybko nauczyć np. w szkole, na kursach czy też w pracy, czyli całkowicie w trakcie nauki.
Zupełnie inaczej wygląda kwestia umiejętności miękkich, ponieważ przychodząc na świat, jesteśmy już obdarzeni pewnymi cechami, które warunkują nasze funkcjonowanie społeczne.
To trudniejsze do zmierzenia i oceny kompetencje, które często nazywane są zdolnościami osobistymi i interpersonalnymi, są to po prostu cechy psychofizyczne i umiejętności społeczne, które decydują o tym, jak się zachowujemy i dogadujemy z innymi ludźmi.
Można rozwijać je samemu przez codzienną praktykę, kontakty z innymi ludźmi, obserwowanie i analizowanie swoich reakcji w kontaktach towarzyskich, bardzo ważna jest codzienna praktyka, kontakty z ludźmi, obserwowanie, analizowanie swoich emocji. Pomocne mogą być w tym książki i filmy, które uczą asertywności, pokazują sposoby mediacji, negocjacji i rozwiązywania problemów.
Kompetycje twarde można rozwijać na wiele sposobów. Dobrym sposobem są studia kierunkowe, nauka w szkołach zawodowych, kursy i szkolenia, zarówno stacjonarne i online.
Niestety, w przeciwieństwie do kompetencji miękkich, kompetencje twarde trzeba nabyć zupełnie od zera i dobrze byłoby żeby były prowadzone kompleksowo, obejmowały naukę zasad, ustaw, praw czy procedur, pozwalających zdobyć te kompetencje.
Pozdrawiam
Bartosz Petruczenko