Jak poznac przeszłość?

10 odpowiedzi
Czy poprzez terapię lub inne badanie mozna poznac przeszlosc, to co wydarzyło się np w dzieciństwie ale bylo tak traumatyczne ze zostalo wyparte z pamieci? Np molestowanie seksualne? Jak zweryfikować to czego się domyśla? Czy przez takie doświadczenie mozna uciec w chorobę, np trichotillomanie?
Psychoterapia może pomóc odkryć traumatyczne wspomnienia i dokonać zmian w ich przeżywaniu tak by nie wywoływały cierpienia.Terapeuta powinien mieć duże doświadczenie by uniknąć odkrywania fałszywych wspomnień co się niestety zdarzało.Piotr Znamirowski

Zadaniem psychoterapii jest zmniejszenie cierpienia psychicznego tak aby można było w sposób bardziej satysfakcjonujący przeżywać swoje życie. I tak jedynie można rozumieć badanie historii swojego życia - jako jedną z dróg wiodących do tego celu.
Doświadczenie molestowania seksualnego w dzieciństwie zwykle odciska się głęboko na sposobie przeżywania świata i funkcjonowaniu człowieka. Jednak nie musi dojść do aż tak traumatycznego wydarzenia aby w przeżywaniu pozostało poczucie nadużycia i skrzywdzenia.
Tak, jak najbardziej , zachęcam do poszukania w swoim otoczeniu psychoterapeuty.
Na wszystkie pytania TAK
Dzień dobry

aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, trzeba zgłosić się do lekarza na osobiste badanie. Bez tego nie da się postawić rozpoznania ani wydać zaleceń.

Z poważaniem
M.Skarbek
Dzień dobry. Owszem pod okiem doświadczonego psychoterapeuty może próbować Pani odkryć wydarzenia z przeszłości, które zostały przez Panią wyparte i są obecnie przyczyną różnych życiowych trudności. Jednak występowanie pewnych objawów np. trichotillomanii nie jest równoznaczne z tym, że takie wydarzenia na pewno miały miejsce. Proszę zgłosić się do psychiatry, a po konsultacji psychiatrycznej do psychoterapeuty. Pozdrawiam!
Są techniki (np. hipnoza) które pozwalają dotrzeć do wypartych treści. Właściwie przeprowadzony proces terapeutyczny którego elementem jest uświadomienie sobie co stało się początkiem zaburzeń pozwala skuteczniej je leczyć. Wyparte treści często leżą u podłoża zaburzeń nerwicowych, zaburzeń nawyków i popędów. Osobiście nie zajmuję się w/w problematyką. Pozdrawiam
Witam,

Obie sytuacje, które są opisane w liście, są możliwe. Zarówno psychoterapia może pomóc w lepszym zrozumieniu swojej przeszłości, jak i urazy doznane w dzieciństwie mogą być przyczyną późniejszych problemów ze zdrowiem psychicznym. Często, trudne do zrozumienia bądź przeżycia emocjonalnego, wydarzenia z naszego życia wypieramy lub w inny sposób radzimy sobie z nimi. Psychoterapia może pomóc w zrozumieniu i poznaniu siebie lepiej.

Pozdrawiam serdecznie
W trakcie psychoterapii czasami odżywają dawne wspomnienia i uczucia i dokonuje się analizy przeszłości, ale terapeuta nie jest jasnowidzem i celem terapii jest przede wszystkim uwolnienie pacjenta od jego dolegliwości i poprawa jego funkcjonowania. Pomimo tego , że w terapii przez jakiś czas zajmujemy się przeszłością , to robimy to tylko w takim zakresie jaki jest potrzebny do uzyskania zrozumienia bieżących problemów pacjenta. Generalnie cele terapii zorientowane są na lepszą przyszłość :-)
Dzień dobry,
w trakcie psychoterapii zdarzają się sytuacje, w których klient przypomina sobie zdarzenia z przeszłości, które były głęboko ukryte ze względu na swój bolesny charakter (np. przemoc, molestowanie seksualne itp.). Jeśli chodzi o potwierdzenie tego co się zdarzyło w przeszłości, to w psychoterapii możemy opierać się tylko na śladach pamięciowych i słowach klienta, żadnych innych "dowodów" pewnych zdarzeń nie ma. Zaburzenie zachowanie takie jak wyrywanie sobie włosów ( trichotillomania) może być spowodowana traumatycznym wydarzeniem. Zarówno w przypadku trichotillomanie, jak i traumy spowodowanej np. molestowaniem seksualnym, wskazana jest psychoterapia.