Jak poradzić sobie z pustką? Czuję się wyprana z uczuć. Czuję tylko złe emocje, złość i smutek. Sta

4 odpowiedzi
Jak poradzić sobie z pustką?
Czuję się wyprana z uczuć. Czuję tylko złe emocje, złość i smutek. Staram się z tym walczyć, dla swojego chłopaka, nie chcę go skrzywdzić. Jest sensem mojego życia i nie mogę go stracić, ale coraz trudniej udawać mi, że wszystko jest okej. Staramy się rozmawiać, pomaga mi i mnie wspiera, ale mimo wszystko codziennie budzę się ze łzami w oczach. Kiedy jestem z nim (mieszkamy w dwóch różnych miastach od 2 lat) jest lepiej, zapominam o pustce i jestem szczęśliwa. Ale czasami nawet wtedy mnie dopada, kiedy patrzę na niego i w głowie mam myśl, że kiedyś odejdzie i nie będę już miała po co żyć.
Szanowna Pani,
trzeba zacząć od tego, że nie ma złych emocji - wszystkie są dobre i pomagają nam w życiu informując o różnych stanach. Proszę zwrócić uwagę, że nie jest Pani wyprana z uczuć - złość i smutek to też emocje, niemniej wnioskuję, że chciałaby Pani wreszcie zacząć cieszyć się życiem i odczuwać cały wachlarz emocji. Bardzo dobrze, że ma Pani wsparcie w chłopaku, to niezastąpione jeśli można na kimś polegać. Po tym co Pani napisała, sugerowałabym udać się do psychologa|terapeuty aby mogła Pani wspólnie z nim znaleźć na nowo sens życia. Pozdrawiam serdecznie, Magdalena Czech

Dzień dobry,
to ważne, że partner stara się Panią wesprzeć. Nie mniej cenna jest Pani prośba o pomoc. W opisie wyczuwa się dużo bólu i smutku. Proszę – w trosce o siebie i partnera – skorzystać z konsultacji u psychologa, który postara się dzięki wywiadowi zidentyfikować przyczynę odczuwanej obecnie pustki. Wydaje się, że źródło Pani obecnych trudności (myśli negatywnych nt. przyszłości, emocji) wiąże się z jakimś bolesnym doświadczeniem. Gdyby tak było proszę przemyśleć współpracę z terapeutą EMDR (podejście dot. odwrażliwiania i ponownego przetwarzania bodźców przy pomocy m.in. ruchu gałek ocznych). Dzięki EMDR, w którym używamy bilateralnej stymulacji (rytmicznych ruchów gałek ocznych, bodźców dotykowych, świetlnych, ewentualnie słuchowych), naśladując naturalny, codzienny proces z fazy REM, poprawia się komunikacja między prawą i lewą półkulą mózgową. Co to daje? Stymulacja bilateralna w połączeniu z przywołaniem trudnego wspomnienia umożliwia jego przetworzenie, co eliminuje zaburzenia na poziomie emocjonalnym i prowadzi do minimalizacji lub eliminacji danych objawów. Terapeuta przed rozpoczęciem pracy z protokołem EMDR wyposaży Panią w techniki, które pozwolą zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania i stopniowo minimalizować negatywne objawy. Proszę rozważyć tę opcję.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek
Witam, trudno jest cieszyć się związkiem i relacją żyjąc z przekonaniem, że za chwilę wszystko się rozpadnie. Tak naprawdę ten scenariusz prawdopodobnie już się realizuje w Pani podświadomości. Mam wrażenie, że to nie sama relacja Panią kryzysuje, tylko jakieś "demony przeszłości", z którymi nie może się Pani samodzielnie uporać. Proszę dłużej nie zwlekać, tylko poszukać psychoterapeuty, który będzie Pani towarzyszył w procesie poznawania siebie, a tym samym "leczenia". Pozdrawiam.
Dzień dobry. To bardzo cenne, że jest Pani świadoma swoich problemów. Trudności, których Pani doświadcza, warto rozwiązać podczas pracy z psychoterapeutą. W gabinecie będzie Pani miała bezpieczną przestrzeń na to, by omówić swoje trudności, ale także nauczy się Pani lepiej rozumieć swoje stany emocjonalne. Terapeuta pomoże Pani wypracować adekwatne sposoby radzenia sobie z tymi emocjami i zachowywania się w taki sposób, by nie krzywdzić siebie ani innych ludzi. Gorąco zachęcam do umówienia się na pierwsze spotkanie z terapeutą, podczas którego opowie Pani o swoich trudnościach i potrzebach. Polecam psychoterapię poznawczo-behawioralną, która jest skuteczna w przypadku wielu zaburzeń i trudności. Pozdrawiam serdecznie.