Jak poradzić sobie z klaustrofobią?

7 odpowiedzi
Dzień dobry, około miesiąc temu miałam podejście do badania rezonansu przysadki. Niestety z powodu ataku paniki nie dałam rady podejść do tego badania. Technik stwierdził, iż mam silną klaustrofobię. Sama byłam zaskoczona reakcją mojego organizmu, ponieważ korzystam z wind, solarium, miałam już robiony rezonans i nigdy nie miałam takich problemów. Duszność, kołatanie serca, drżenie nóg. To, co mnie najbardziej niepokoi to od tamtego czasu mam trudności w prowadzeniu auta. Szczególnie jak stanę na światłach i czekam na zielone, podczas samej jazdy jest ok. Zawroty głowy, duszność, drżenie nóg. Skojarzyłam to faktem badania. Lubię jeździć autem. Nie miałam żadnych problemów wcześniej, a w tej chwili ten fakt utrudnia mi życie. Czy istnieje jakiś sposób, aby tego się pozbyć? Dlaczego tak się dzieje? Wiem, że nie zemdleje, bo podczas stresu ciśnienie rośnie, puls, ale ten fakt mi nie pomaga. Jak sobie z tym poradzić?
Witam, tak, przejawia Pani zaburzenia lękowe, które jak najbardziej leczy się za pomocą psychoterapii jak i farmakoterapii. Co do genezy zaburzeń, to omawia się ją wspólnie z pacjentem. Zapraszam serdecznie na spotkanie. Pozdrawiam Justyna Lepiarz

Witam,
trudno powiedzieć dlaczego tak się dzieje, aby to stwierdzić potrzeba wielu spotkań i dokładnego poznania Pani. Na podobne pytanie można odpowiedzieć tylko w ramach terapii, sądzę jednak, że ważniejsze jest przyjrzenie się lękowi towarzyszącemu podczas jazdy samochodem. Być może w pani życiu są jeszcze inne trudne sprawy. Jeżeli chce Pani coś zmienić może warto rozważyć skorzystanie z terapii. Pozdrawiam Dorota Rychter
Dzień dobry, wygląda na to, że emocje związane nie z samym badaniem (wjazd do tuby) a raczej z jego konsekwencjami (ewentualnym wynikiem) zagrożeniem zdrowia bądź życia były na tyle silne, że nastąpiło przeniesienie ich (skojarzenie) z samym momentem badania. Przeżycie było tak silne, że organizm utrwalił emocje, w związku z tym w podobnej sytuacji tj. zamknięte pomieszczenie Pani organizm uaktywnia, odtwarza zapamiętane emocje związane z badaniem.
Zachęcam do kilku wizyt w gabinecie terapeutycznym. Przeanalizowanie syt stresogennej oraz uświadomienie emocji powinno wyciszyć Pani reakcję.
Dzień Dobry,
Skoro nie miała pani nigdy problemów z zamkniętymi przestrzeniami, wcale nie musi to być klaustrofobia a np. zaburzenie z napadami paniki. Proszę nie traktować tego jako jakąkolwiek diagnozę, ponieważ mam za mało informacji i żeby zdiagnozować problem potrzebny jest wywiad psychologiczny. W przypadku napadów paniki psychoterapia poznawczo-behawioralna jest wyjątkowo skuteczna. Wystarczy często nie więcej niż 10 spotkań aby pozbyć się problemu. Kiedyś napisałem artykuł dotyczący tego zagadnienia. Jeżeli byłaby pani zainteresowana zapoznaniem się z nim proszę o maila. gabinetcbt@gmail.com
pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
Marcin Andrzejewski
Dzień dobry, sugeruję podjęcie psychoterapii, w celu diagnozy tego problemu. Pozdrawiam. Katarzyna Zalewska
Dzień dobry,
Uczucie lęku łatwo ulega generalizacji, co znaczy, że lęk rozszerza się na sytuacje pod jakimś względem przypominające pierwotne lękorodne zdarzenie. Bardzo skuteczną metodą na poradzenie sobie z lękiem jest ekspozycja. W dużym skrócie polega ona na odwróceniu mechanizmu powstawania lęku. Powtarzanie doświadczenia wytrwania w sytuacji lękowej do czasu, aż emocje opadną pozwala na „przyzwyczajenie” organizmu, że sytuacja nie jest zagrażająca. W związku z tym przestajemy odczuwać lęk.
Niestety naturalnie podczas odczuwania lęku narzuca się nam odwrotny mechanizm – unikanie sytuacji budzących lęk. Jeżeli już się w takiej sytuacji znajdziemy, to zamiast zmierzyć się z lękiem staramy się choć trochę go zmniejszyć, uciekać od niego. Uniemożliwia to oswojenie lęku, poradzenie sobie z nim oraz ocenę realnego zagrożenia. Utrwala to zaburzenie i naszą bezradność w obliczu lęku.
Samodzielne wprowadzanie technik ekspozycyjnych nie jest jednak proste. Źle zaplanowane i wykonane ekspozycje mogą nawet pogorszyć sytuację. Oswajanie z lękiem powinno odbywać się stopniowo, systematycznie, w określonej częstotliwości. Podczas ekspozycji w ściśle określonych sytuacjach należy uwzględnić wykorzystanie konkretnych technik relaksacyjnych czy np. wykluczyć tak zwane zachowania zabezpieczające (charakterystyczne dla danej osoby zachowania potencjalnie służące zmniejszeniu lęku, ale w konsekwencji utrwalające go jak np. głębokie oddychanie czy liczenie). Ważna jest również edukacja dotycząca natury lęku, samego zaburzenia, modyfikacja dysfunkcjonalnych przekonań oraz wykluczenie przeciwwskazań do podjęcia tego typu terapii. Zachęcam do podjęcia psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym, wykorzystującym właśnie techniki ekspozycyjne. To bardzo skuteczne narzędzie poradzenia sobie z lękiem. Zapraszam do swojego gabinetu.

Pozdrawiam
Wirginia Laskowska
Klaustrofobia należy do zaburzeń lekowych. Domowym sposobem nie da się pozbyć tego lęku . Dobre efekty, czyli zadawalające pacjenta ,daje terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym .